0

دیگر عوامل موثر بر ناباروری / ناباروری

دیگر عوامل موثر بر ناباروری و فاکتورهای تاثیر گذار

آبان ۷, ۱۳۹۵ در ۱۱:۱۷ ب.ظ توسط

دیگر عوامل موثر بر ناباروری همسران

دیگر عوامل موثر بر ناباروری

عوامل موثر بر ناباروری زوجین از جمله مسائلی است که فاکتورهای متعددی می‌تواند در بروز آن دخیل باشد اما برخی از عوامل مهم و تاثیرگذار کمتر شناخته شده‌ و مورد توجه هستند.

کمبود ویتامین D

مطالعات انجام شده نشان داده کمبود این ویتامین احتمال مسمومیت بارداری، زایمان سخت و اختلال‎های تنفسی نوزاد و در نهایت موجب سقط جنین و بروز مشکلات در تخمک‌ گذاریِ زنان و اختلال در عملکرد سلول‌های تولیدمثلی در مردان می‌شود.

فعالیت در مشاغل کم‌تحرک

پزشکان معتقدند از افرادی که برای مدت زمان طولانی در محل کار خود بی‌تحرک می‌نشینند، بیشتر ممکن است با این مشکل مواجه شوند. لازم است افراد به طور مرتب در محل کار تحرک داشته باشند تا مواد سمی موجود در بدن از اعضای تاثیرگذار در فرآیند باروری خارج شود.

عوامل رفتاری

عدم رژیم غذایی و ورزش:

عملکرد بهینه دستگاه تناسلی مستلزم داشتن رژیم غذایی و سطح مناسب فعالیت بدنی است. رعایت نکردن رژیم غذایی مناسب میتواند تبدیل به یکی از عوامل موثر بر ناباروری گردد.

مصرف سیگار:

یکی دیگر از عوامل موثر بر ناباروری مصرف سیگار است که مقدار اسپرم را کاهش داده، سبب زایمان زودتر از موعد شده و تولد نوزادانی با وزن پایین را افزایش می دهد. اگر زوجین هر دو سیگار مصرف کنند، شانس باروری به یک سوم کاهش می یابد.

عوامل موثر بر ناباروری

عوامل موثر بر ناباروری

مصرف الکل و مواد مخدر :

تحقیقات نشان داده مصرف سیگار، الکل و دیگر مواد افیونی مانند حشیش و کوکائین مانع تولید اسپرم می شود

حتی در مواقعی اسپرم های ناقص را زیاد می کند.

توتون، تنباکو و الکل می تواند عملکرد جنسی را مختل کند .

بنابراین افرادی که قصد پدر شدن دارند، باید به طور کامل از این موراد پرهیز کنند. مصرف الکل بر کیفیت اسپرم و تولید آن اثر می گذارد درحالی که مصرف سیگار باعث اختلال در تحرک اسپرم می شود. علاوه بر کاهش اسپرم مطالعات دیگر نشان می دهد مصرف سیگار می تواند به DNA اسپرم آسیب زده و باعث افزایش اختلال نعوظ شود و مصرف کوکائین در زنان باردار سبب کند ذهنی شدید و مشکلات کلیوی فرزند می شود و همه اینها نیز جزء عوامل موثر بر ناباروری می باشد.

یک جراح و متخصص زنان می گوید : حتی بوی سیگار و قلیان خطر سقط جنین را افزایش می‌دهد.

عوامل محیطی

توانایی باروری افراد با توجه مواد شیمیایی موجود در محیط کار می تواند تحت تأثیر قرار بگیرد. آمار و مطالعات انجام شده در ایالات متحده امریکا چهار ماده شیمیایی را در این دسته قرار داده است:

  • سرب
  • درمان های طبی و داروها
  • اکسید اتیلن
  • دی برومو کلرو پروپان

علل ناباروری ژنتیکی

مطالعات بر روی ژنهای خاص در انسان و مدل های آزمایشگاهی تا حدودی تاثیر عوامل ژنتیکی بر ناباروری را آشکار ساخته اند.بعضی از عوامل ژنتیکی عوامل موثر بر ناباروری بوده و بر ناباروری مردان تاثیر می گذارند و بعضی  دیگر بر روی هر دو جنس و یا فقط بر روی زنان تاثیر مب گذارند. برای مثال جابجایی های کروموزومی می تواند بر روی مردان و زنان تاثیر بگذارد اما سندروم کلاین فلتر که در آن ترکیب کروموزوم های جنسی به صورت XXY در می آید تنها مختص مردان است و سندروم ترنر که در آن بیمار فقط دارای کروموزوم جنسی X است تنها مختص زنان است.

عوامل ناشناخته

گاه ممکن است پس از یک معاینه دقیق پزشکی، زن و شوهر کاملا‌ سالم تشخیص داده شوند اما به علل ناشناخته بارور نشوند. در بعضی موارد بعد از دو سال تعداد زیادی از این زوج ها بچه دار می شوند، اما در بعضی دیگر حتی بعد از گذشت سه سال  بچه دار نمی شوند، در این صورت باید تحت درمان قرار بگیرند.

 

بیشتر بدانیم

هشدار کمبود ویتامین D در دوران بارداری  ( سایت باشگاه خبرنگاران جوان )

برخی عوامل موثر بر ناباروری زنان و مردان را بشناسید ( سایت همشهری )

مروری بر علل ناباروری در زنان و مردان ( سایت پزشکان )

برچسب‌ها, , , , , , , , , , ,

پاسخ دهید

WordPress spam blocked by CleanTalk.