0

دوران بارداری / علائم بارداری

علائم بارداری و نشانه های حاملگی و طریقه تشخیص

آبان ۹, ۱۳۹۵ در ۳:۲۷ ب.ظ توسط

بارداری 3

علائم بارداری و نشانه های حاملگی

اولین مشخصه رایج  از علائم بارداری و نشانه های حاملگی

زنان اکثراً به تاخیر افتادن دوره‌های ماهانه را از اولین علائم بارداری و نشانه های حاملگی میدانند اما  نشانه‌های دیگر هم می‌تواند همراه با این نشانه باشد.

تشخیص حاملگی بستگی به علائم خاصی دارد که با معاینات بالینی و نتایج تست های آزمایشگاهی مشخص می شود، اما برخی علائم برای بارداری وجود دارد که می تواند شما را راهنمایی کند. توجه فرمایید این علائم قطعی نیستند زیرا تجربه زنان مختلف از اواین علایم حاملگی و حال کلی در طول دوران بارداری متفاوت است.

رسیدن اسپرم به تخمک و آغاز علائم بارداری

رسیدن اسپرم به تخمک و آغاز علائم بارداری

تورم و حساس شدن سینه ها

اولین علائم بارداری و نشانه های حاملگی معمولا نوعی احساس درد و  سوزن سوزن شدن در سینه ها به خصوص در نوک سینه ها می باشد. به علت  افزایش ترشح هورمون ها در دوران بارداری  جریان خون در این ناحیه افزایش پیدا می کند و سبب می شود سینه های تان  دردناک شده و سوزن سوزن شود و همچنین احساس سنگینی و پر شدن سینه هایتان نسبت به گذشته را می کنید.

تیره‌ تر شدن نوک سینه‌ها

هورمون‌ بارداری بر فعالیت  سلول‌های پوستی نوک سینه  تاثیر می‌گذارد که در زنان با پوست روشن این موضوع از ابتدای بارداری  ممکن است خود رانشان دهد ولی  زنان با پوست تیره‌تر  این نشانه حاملگی را تا هفته دهم بارداری  نیز امکان دارد متوجه نشوند.

تغییر در رنگ فرج و مهبل (واژن)

تغییرات ناشی از بارداری  فرج و واژن را تیره می کند و با پیشرفت بارداری رنگشان متمایل به قرمز می شود. دلیل این تغییر رنگ این است که طی بارداری مقدار زیادی خون به بافت های این ناحیه هجوم می آورد.

لکه بینی و خونریزی

نباید خونریزی ها و لکه بینی ها را لزوما ًخونریزی ماهانه بیپنداریم چرا که ممکن است از علائم بارداری و نشانه های حاملگی باشد .  بالغ بر ۲۵ درصد از لکه بینی‌ها به دلیل وقوع لانه گزینی یعنی بارور شدن تخمک و چسبیدن به دیواره ی رحم اتفاق می‌افتد. در صورتی که دوره ماهانه‌تان کوتاه تر ازهمیشه بود می تواند  نشانه‌ای از بارداری باشد.این لکه بینی تقریباً ۱۰ تا ۱۴ روز پس ازلقاح و نزدیک عادت ماهانه اتفاق می افتد و سبب می شود شخص آن را اشتباه بگیرد .

افزایش ترشحات مهبل

ترشحات مهبلی در دوران بارداری بسیار معمول و بی ضرر است و در واقع از آنچه قبل از بارداری با آن مواجه بودید متفاوت نیست و فقط ممکن است مقدار آن بیشتر باشد. ترشح، مایع به رنگ سفید، رقیق و تقریبا بدون بو است  و اگر لازم است هر روز از نوار بهداشتی نازک استفاده کنند.

توجه کنید : در صورتی که ترشحات واژینال شما به رنگ قهوه ای، زرد یا سبز درآمد یا دارای بوی بد شد به پزشک خود اطلاع دهید.

ویار

ویار در لغت بمعنای اشتیاق و میل شدید است . و گاهی به ولع و خواست شدید زن باردار برای خوردن چیزی گفته می‌شود . بعضی از زنان در بارداری به مواد خاصی در اطراف خود حساس می شود.مثلا از برخی بوها یا غذاها شدیدا ناراحت می شوند،یا برعکس به خوردن برخی مواد تمایل پیدا می کنند. ویار غذایی شدیدترین نوع ویار در حاملگی است.گاهی تمایلات ناجوری در خانمهای باردار دیده میشود . مانند خاک خوری ،خوردن برفک یخچال ویا سایر مواد مضر . لازم است این افراد ضمن خودداری ازاین کار ، باپزشک یا ماما مشورت کنند .زیرا ممکن است این حالت به علت کمبود ماده خاصی در بدن باشد . ویارانه به غذا و خوراکی ای گفته می‌شود که توسط اقوام برای زن حامله فرستاده می‌شود. (ویار در علم پزشکی به بیماری صبحگاهی که همراه با استفراغ و تهوع است گفته می شود.)

ویار (میل شدید به خوردن) از علائم بارداری

ویار (میل شدید به خوردن) از علائم بارداری

احساس طعمی فلز مانند در دهان

تصور می‌شود که نوسان هورمون‌ها که در بارداری اتفاق می‌افتد، طعم فلز در دهان ایجاد می‌کند و در برخی از زنان به‌خصوص در سه‌ماهه اول بارداری اتفاق می‌افتد.

دل درد و انقباضات شکمی

از آنجایی که ماهیچه ها، عضلات و عروق در طول بارداری دستخوش تغییراتی می شوند احساس درد کاملا طبیعی است. با توجه اینکه گرفتگی عضلات عارضه‌ای شایع در دوران بارداری است، این عارضه می‌تواند نشانه‌ای از یک خطر جدی مانند : بارور شدن تخمک در جایی جز رحم ،عفونت ، سقط جنین و غیره باشد لذا در این موارد حتما باید با پزشک مشورت نمود و پیش داوری و درمان خانگی انجام نداد.

سردرد و سرگیجه

سرگیجه و ضعف به دلایلی از جمله باز شدن عروق، کاهش فشار خون به علت گشاد شدن رگ های خونی و کاهش قند خون در زنان باردار ایجاد می شود.

خستگی و خواب آلودگی

افزایش سطح هورمون پروژسترون در دوران حاملگی  باعث می شود در اغلب ساعات شبانه روز احساس خواب آلودگی کنید.

تهوع با یا بدون استفراغ

این وضیعت که بیماری صبحگاهی یا ویار خوانده می شود در بعضی از زنان صبح ها بدتر بوده و با گذشت روز بهتر می شود. ولی بیماری صبحگاهی در هر زمانی از روز می تواند بروز کند. تهوع معمولاً در حدود هفته ششم شروع می شود ولی می تواند زودتر و در هفته چهارم نیز شروع شود. علت تهوع در دوران حاملگی دقیقاً مشخص نیست ولی احتمالاً ناشی از تغییرات فیزیکی زیادی است که در بدن زن حامله رخ می دهد.

بعضی از احتمالات عبارتند از:

۱ –  افزایش سریع هورمون h.C.G در اوایل حاملگی. مشخص نیست که این هورمون چگونه باعث بروز تهوع می شود ولی زمانبندی افزایش آن با وضعیت تهوع جور در می آید.

۲ – فزایش حس بویایی و حساسیت به بو. این وضعیت نسبتاً شایع بوده و مکن است از عوارض افزایش سریع میزان استروژن در بدن باشد.

۳ – حساسیت دستگاه گوارش. دستگاه گوارش بعضی زنان به تغییرات در اوایل حاملگی حساس تر است.

۴ – ممکن است شنیده باشید که بیماری صبحگاهی ناشی از کمبود ویتامین B است. با اینکه به نظر می رسد مصرف ویتامین B تکمیلی بصورت قرص در بسیاری از زنان حامله به کاهش تهوع کمک می کند، ولی این بدان معنا نیست که آنها کمبود ویتامین B دارند.

احتمال تهوع و استفراغ در زمان حاملگی در شرایط زیر بیشتر است:

۱ – حاملگی دو قلو یا چند قلو. علت آن ممکن است مقادیر بالاتر H.C.G یا هورمون های دیگر در بدن باشد.البته این مسئله قطعی نیست و بعضی زنان که حاملگی دوقلو یا چند قلو دارند اصلاً تهوع ندارند.

۲ – وجود تهوع و استفراغ در حاملگی های قبلی

۳ – وجود سابقه تهوع و استفراغ بعنوان عارضه مصرف قرص های ضد بارداری. علت این مسئله ممکن است پاسخ بدن به افزایش سطح استروژن باشد.

۴ – سابقه استعداد به بیماری حرکت (motion sickness)

۵ – استعداد ژنتیکی تهوع حاملگی. در صورتیکه مادر یا خواهرتان بیماری صبحگاهی شدید داشته اند احتمال ابتلای شما بیشتر است.

۶ – سابقه سردردهای میگرنی

توجه : تهوع خفیف و استفراغ گهگاهی که معمولاً در بیماری صبحگاهی وجود دارد تا زمانیکه مادر غذا را تحمل کند و مقادیر زیاد مایعات بنوشد تهدیدی برای سلامتی جنین نیست. از این گذشته، جنین در عمده زمان سه ماهه اول آنقدر کوچک است که به کالری چندانی نیاز ندارد.

افزایش ادرار

ممکن است به دلیل اینکه کودک  درون رحم در حال رشد است به مثانه  فشار وارد شده و یا همچنین به دلیل افزایش گردش خون در کلیه تکرر ادرار ایجاد شود.لازم به ذکر است در صورتی که دچار این مسئاله شدید برای اینکه مطمئن شوید این نکته مربوط به علائم بارداری و نشانه های حاملگی است یا نه ، حتما به پزشک مراجعه کنید .

نوسانات خلقی

دوران بارداری دورانی پر از تغییر و دگرگونی در خانم هاست . در این دوران علاوه بر جسم یک خانم خلق و خوی او نیز تغییر میکند . به گفته محققان، تغییر خلق و خو از علائم بارداری و نشانه های حاملگی بوده در دوران بارداری امری طبیعی است و با گذشت دوره آن که ۶ تا ۱۰ هفته طول می کشد، فروکش می کند. اما در فرصتی مناسب برای همسر خود در مورد این تغییرات شفاف ساری نمایید و برای او توضیح دهید که حمایت او چقدر در کنترل و تحمل شرایط می تواند به شما کمک کند.

نوسانات خلقی از علائم بارداری و نشانه های حاملگی

نوسانات خلقی از علائم بارداری و نشانه های حاملگی

یبوست

یکی دیگر از علائم بارداری و نشانه های حاملگی یبوست می باشد که حاصل تغییرات هورمونی  و کاهش سرعت عمل دستگاه گوارش می باشد و منجر به یبوست می گردد.

افزایش دمای پایه بدن

دمای پایه بدن در نتیجه ی بارداری افزایش پیدا می کند و می تواند یکی از نشانه های حاملگی باشد . باید صبح ها و زمانی که هنوز از رختخواب بلند نشده اید  این دما اندازه گیری شود و در صورت بالا بودن دما و ادامه یافتن این موضوع  تا ۳ هفته احتمالاً باردار هستید.

قطع قاعدگی

قطع عادت ماهیانه از اولین علائم بارداری و نشانه های حاملگی است تا فرد تصور باردار شدن را از سر بگذراند. اما با انجام تست حاملگی و  مراجعه به پزشک و انجام آزمایشات ، از دلیل آن اطمینان حاصل نمایید تا عوارض بیماریهای دیگر که علایم مشترک دارند در کمین شما نباشند

بیشتر بدانیم

آشنایی با علائم و نشانه های حاملگی و بارداری ( سایت پزشکان )

حاملگی چه علائم و نشانه هایی دارد؟ ( سایت دکتر سلام )

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

پاسخ دهید

WordPress spam blocked by CleanTalk.