0

تست بارداری / دوران بارداری

تست بارداری و آموزش روش و نکات برای انجام

آبان ۱۰, ۱۳۹۵ در ۱۱:۱۵ ب.ظ توسط

علائم بارداری -طریقه تشخیص - تغیرات فیزیکی 6

تست بارداری

تست بارداری اولین روشی مطمئن

تست بارداری  این امکان را  به شما می‌دهد که متوجه شوید باردار هستید یا خیر.

خیلی از بانوان به دنبال  روشی مطمئن برای اطمینان از حامله بودن‌ خود هستند و دوست دارند  زودتر از آزمایشگاه از بارداری خود آگاه  شوند. امروزه دسترسی به راه های پیشگیری از بارداری و از سوی دیگر وجود آزمایشات و تست های تشخیص بارداری، به زوج این امکان را می دهد که با داشتن بارداری  برنامه ریزی شده و کنترل صحیح بارداری، از خطرات تهدیدکننده سلامت خانواده در امان باشند.در زیر با انواع روش های تست بارداری آشنا خواهیم شد.

تست بارداری

۱ –  تست ادرار

تست  بارداری را می توانید از داروخانه تهیه کنید.نتیجه ی تست را نیز به پزشک اطلاع دهید تا در صورت نیاز تست های قطعی تر تشخیص بارداری برای شما انجام شود.

تست های خانگی نتیجه ی دقیقشان را حداقل یک هفته بعد از تاخیر در قاعدگی می دهند، یعنی دقیقا دو هفته بعد از تخمک گذاری.

اگر صبح و بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب این تست را انجام دهید، نتیجه آن دقیق تر خواهد بود، چون ادرار در این زمان غلیظ تر است.هرچند برخی تست های بارداری حساس تر و دقیق تر هستند و قادر هستند افزایش هورمون HCG را حتی چهار تا هفت روز بعد از لانه گزینی تخم در رحم تشخیص دهند.

دقت داشته باشید

که اگر این تست را خیلی زود انجام دهید، حتی اگر از یک تست خوب هم استفاده کنید، سطح هورمون HCG آنقدر بالا نخواهد بود که تشخیص داده شود. پس نتیجه تست بارداری به خطا منفی گزارش خواهد شد. اکثر  تست ها ادعا می کنند که بیش از ۹۹% دقت دارند، اما تحقیقات نشان داده است که این ادعاها چندان هم صحیح نیستند.می توان گفت جواب مثبت این تست‌ها تا ۹۹ درصد قابل‌اطمینان است ولی  اگر جواب منفی دیدید و حس می‌کنید باردار هستید، می‌توانید یک آزمایش خون  بدهید چون میزان هورمون بارداری در خون بیش از ادرار است.
 

به طور کلی می توان گفت دقت تست های خانگی به عوامل زیر بستگی دارد:

  • دقت موقع انجام تست
  • زمان تخمک گذاری در دوره قاعدگی و زمان لانه گزینی
  • زمان انجام  تست
  • میزان دقت و کیفیت تست بارداری تهیه شده از داروخانه

طریقه انجام تست بارداری

در ابتدا تاریخ انقضاء محصول را کنترل کنید،تا مطمئن شوید که هنوز می توانید از آن استفاده کنید.
اگر محصول را در محل مرطوب یا گرم مانند حمام نگهداری کرده باشید،امکان فاسد شدن وجود دارد و دیگر نمی توانید از آن استفاده کنید و بهتر است آن را دور انداخته و یک تست جدید بخرید. دستورالعمل درون جعبه را حتماً از قبل بررسی نمایید تا بدانید به کدام روش باید عمل کنید. یک ساعت مچی نیز در اختیار داشته باشید چون در برخی تست های بارداری زمان برای ریخته شدن ادرار ذکر شده است و باید به طور دقیق به آن زمان عمل شود.

نمونه ادرار:

دستان خود را  بشویید و نوار تست بارداری را از درون جعبه خارج نمایید. یک لیوان پلاستیکی یک بار مصرف تمیز آماده کنید. بهتر است ابتدا مقدار کمی از ادرار خود را تخلیه کرده و سپس نمونه ادرار خود را در لیوان یک بار مصرف جمع آوری نمایید. قبل از نمونه برداری از نوشیدن مایعات بیش از حد خودداری نمایید تا رقیق شدن ادرار شما باعث نمایش نتیجه منفی کاذب نگردد.

استفاده از قطره چکان:

با استفاده از قطره چکان موجود در جعبه تست بارداری مقداری از نمونه ادرار را برداشته و به اندازه ای که در برگه دستورالعمل آن مشخص شده در سوراخ نوار تست بارداری بریزید.

توجه کنید : بر روی خود نوار آزمایش مستقیما ادرار ریخته شود.

انتظار برای نتیجه:

برخی از تست ها در عرض یک تا پنج دقیقه نتیجه را مشخص می کنند و در برخی ممکن است دو دقیقه زمان ببرد که در دستورالعمل آن میزان زمان لازم برای پاسخگویی مشخص شده است. در این فاصله نوار تست را بر روی یک سطح تمیز قرار دهید.

بررسی نتیجه:

پس از گذشت زمان مناسب  نتیجه آزمایش خود را بررسی نمایید. به طور معمول نمایش یک خط مشخص کننده منفی بودن جواب آزمایش یا عدم باردار بودن شما می باشد و نمایش دو خط نشانه باردار بودن تان است. نحوه نمایش نتیجه نیز در این تست ها متفاوت است برخی از آنها نوارهای باریک صورتی یا آبی رنگ را بر روی کاغذ تست نمایش می دهند، اما برخی دیگر ممکن است علامت مثبت یا منفی را بر روی یک پنجره نمایش دهند. در اکثر این تست ها یک نشانگر کنترل نیز وجود دارد که نشان می دهد آیا نتیجه تست معتبر است یا نه. اگر این نشانگر تغییر رنگ ندهد بیانگر آن است که نتیجه تست معتبر نیست.

 

تست بارداری

تست بارداری

۲ –  آزمایش خون

آزمایش خون روش دیگری برای تست بارداری است که توسط پزشک انجام می شود. بی شک موارد مصرف آن کمتر از تست های ادراری است، چون  بیشتر خانم ها ابتدا از تست ادراری استفاده کرده و در صورت لزوم برای تست خونی مراجعه می کنند.دقت تست خونی در تشخیص بارداری بالاتر از تست ادراری بوده و معمولاً ۷ الی ۱۰ روز پس از لقاح سطح  هورمون ßHCG در خون به حدی میرسد که قابل تشخیص است اما در صورت منفی شدن حاملگی رد نمی شود و در صورت شک چند روز بعد باید مجدد آزمایش چک شود.


اگر از روش های نوین آزمایشگاهی برای تست بارداری استفاده شود زمان انجام آزمایش بین نیم تا یک ساعت است گاهی بر اساس روش این زمان تا دو ساعت هم میرسد . برای انجام آزمایش هیچ آمادگی ای لازم نیست و نیاز نیست ناشتا باشید و یا محدودیت قطع مصرف مایعات داشته باشید و یا داروهای مصرفی یا حتی آنتی بیوتیک خود را قطع کنید.

 

آزمایش خون جهت تست بارداری

آزمایش خون جهت تست بارداری

 

بیشتر بدانیم :

آزمایش حاملگی یا اندازه گیری Beta HCG چیست و چرا این هورمون برای حاملگی تست می شود؟ ( سایت پزشکان )

کدام آزمایش های حاملگی مطمئن تر است؟ ( سایت دکتر سلام )

برچسب‌ها, , , , , , , ,

پاسخ دهید

WordPress spam blocked by CleanTalk.