0

تقویم بارداری / ماه نهم بارداری

ماه نهم بارداری

آبان ۱۱, ۱۳۹۵ در ۱۰:۳۹ ق.ظ توسط

ماه نهم بارداری 2

ماه نهم بارداری

نوزاد در ماه نهم بارداری

وزن بچه در پایان ماه نهم بارداری به طور طبیعی بین ۲۶۰۰ تا ۳۵۰۰ گرم است و یک جنین ۹ ماهه باید حدود ۵۰ سانتی متر طول داشته باشد.

ریه ها در ماه نهم بارداری بالغ می شوند ، جنین دیگر کاملا رشد کرده است و می تواند خارج از رحم مادر هم زنده بماند.

پوست  نیز به تدریج صورتی و صاف می شود و فعالیت در این ماه کمتر می شود.

در انتها جنین در رحم شروع به چرخش می کند و پایین تر می آیدتا وضعیت مناسب برای زایمان پیدا کند.

به سمت نور حرکت می کند و به نور واکنش نشان می دهد.

اگر طبیعی زایمان کنید، چون  سر کودک از مجرای باریک زایمان عبور می‌کند قیفی شکل است و پوشیده از خون و مایع آمنیوتیک خواهد بود. چشم هایش پف کرده هستند و چون چشم او فقط می‌تواند تا فاصله ۲/۵ سانتی‌متری تمرکز کند ، تصویری تار از شما خواهد دید. اما به صدای شما درون شکم عادت کرده است.

مادر در ماه نهم بارداری

ماه آخر بارداری تمرینی برای وضع‌حمل است. دهانه رحم شما در این زمان باز می‌شود تا محیط را نرم و آماده سازد.

 خواب شما بسیار سبک و کم می‌شود.

وزن زیاد، باعث کاهش سرعتتان شده و احساس می‌کنید که جنین در حال افتادن و خارج شدن است. با گذشت زمان متخصصان شما را برای نزدیک شدن موعد مقرر چک ‌می‌کنند.

خود را برای هر گونه تغییر در برنامه آماده کنید. در این زمان بزرگترین دغدغه شما این خواهد بود که زایمان به چه صورت خواهد بود. اتفاق قابل پیش بینی در ماه نهم بارداری این است که زمان پیش از زایمان ممکن است روزها و یا حتی هفته‌ها به طول بینجامد که در این مدت، کانال تولد نرم شده و تا حدود ۳ سانتی‌متر باز می‌شود.

دردهای قبل از زمان وضع حمل حدود ۳۰ تا ۴۵ ثانیه طول می‌کشند. اما این شوک‌های دردناک، زمان زایمان واقعی تا ۶۰ ثانیه طول می‌کشند و کاملاً دائمی می‌شوند. در آن زمان کانال تولد نوزاد حدود ۷ سانتی‌متر باز شده و احتمال کشیدن نفس راحت بین شوک‌ها کمتر خواهد شد.

در مرحله بعدی، شوک‌های دردناک شما به طور دائمی و ۹۰ ثانیه خواهد بود. در این زمان شما آماده فشار دادن هستید. سر جنین بزرگترین قسمت بدن اوست، در نتیجه احتیاج به قدرت تحمل و فشار زیادی دارد. بعد از بیرون آمدن نوزاد باز هم باید به خود فشار آورید تا جفت جنین نیز بیرون آید. البته که این کار نسبت به بیرون آمدن بچه که قبل از آن صورت گرفته بسیار آسان خواهد بود. در برخی موارد نادر، شاید نیاز به بخیه نیز باشد.

باید ها و نباید ها

پیش از نظافت منزل روی شیشه های مواد شوینده را بخوانید تا از بی‌خطر بودن آن‌ها مطمئن شوید. در هنگام کار‌کردن حتماً از دستکش‌های لاستیکی استفاده کنید.در و پنجره ها را باز کنید تا محیط با هوای تازه پر شود و گازهای خطرناک مواد، به شما و کودکتان آسیب نرساند. در صورت امکان از همسر خود برای انجام کارها کمک بگیرید.

از پزشک خود بخواهید برایتان توضیح دهد که زمان موعد وضع حمل کی است و حالات آن به چه صورتی است. علائم اصلی آن را به خوبی به خاطر بسپارید. اگر سوالی در ذهن دارید، حتماً به صورت شفاف و دقیق از پزشک خود بپرسید، مثلاً این که او چه موقع می‌رسد و در صورتی که نباشد، چه باید بکنید.

لیست کارهایی که باید انجام دهید زیاد شده ولی حتماً توجه کنید که چند هفته آخر را آزاد باشید. رسیدگی و بزرگ کردن فرزند کاری بسیار لذت بخش و در عین حال طاقت فرسا است و زمانی برای وقت گذرانی برای خودتان نمی‌گذارد.

زمانی که فرزند شما به دنیا بیاید، خیلی درگیر خواهید بود. اگر خیلی آدم صبوری نیستید، می‌توانید چند راهکاری که دیگران تجربه کرده و پیشنهاد داده‌اند، بکار گیرید. خیلی از خانم‎ها ادعا کرده اند که پیاده روی سبک و خوردن چای برگ تمشک، به آن‌ها در ایجاد انقباض کمک کرده است. اگر هم این راهکارها خیلی کارساز نباشند، حداقل می توانند برای شما شادی بخش باشند.

نوزاد در ماه نهم بارداری

نوزاد در ماه نهم بارداری

بازگشت به تقویم بارداری

برچسب‌ها, , , , , , ,

پاسخ دهید

WordPress spam blocked by CleanTalk.