0

تقویم بارداری / ماه هفتم بارداری

ماه هفتم بارداری

آبان ۱۱, ۱۳۹۵ در ۱۰:۴۵ ق.ظ توسط

ماه هفتم بارداری

ماه هفتم بارداری

نوزاد در ماه هفتم بارداری

ماه هفتم بارداری وزن جنین تقریباً  در پایان ماه یک و نیم کیلو گرم و طول آن ۳۵ الی۴۰ سانتی متر است.
در ابتدای ماه رشد جوانه های چشایی زبان کامل شده است.

لایه های چربی زیر پوست در حال شکل گیری است.

پوست جنین همچنان در ماه هفتم بارداری چروک خورده و قرمز است.

در ادامه ریه های او در حال پرورش هستند.

سیستم دفاعی او نیز در حال تقویت است تا برای زندگی خارج از رحم آماده شود.

در این دوره او شروع به مکیدن انگشت شصت خود می‌کند که به تقویت عضلات گونه ها و فک کمک می‌کند.

در  سه ماه آخر حدود ۲۵۰ گرم در  هر هفته به وزنش اضافه می شود.

در آخر ماه حرکاتش بیشتر شده و لگد هایش محکم تر می شود و احساس می کنید که او دائماً در حال حرکت است.

امواج مغزی جنین دیگر کاملا شبیه امواج مغزی یک نوزاد است.

گلبول‌های قرمز از طریق مغز استخوان جنین در حال تکثیر شدن است،اگر در این مرحله نوزاد به دنیا بیاید نارس تلقی می شود و احتیاج به مراقبت های ویژه دارد.

مادر در ماه هفتم بارداری

در  ماه هفتم بارداری ، در بازه های زمانی حدوداً دو دقیقه ای ممکن است احساس کشیدگی و یا گرفتگی در رحم خود داشته باشید، این دردها ناراحت کننده هستند ولی غیر قابل تحمل نیستند و نباید با درد وضع حمل اشتباه گرفته شود.

این دردها رحم را برای زمان وضع حمل آماده کرده و به شما نشان می‌دهد که باید در زمان  وضع حمل منتظر چه باشید هر چند  که این درد در زمان تولد نوزاد، بسیار شدیدتر است.

وزن مادر ماه هفتم بارداری

در  اواسط ماه هفتم بارداری احتمالاً وزن شما در حدود ۷ تا ۱۰ کیلو اضافه می شود و رحم شما ۷/۵ تا ۸ سانتی‌متر بالاتر از نافتان قرار می گیرد و به همین خاطر، به مجاری میان کلیه ها و مثانه فشار وارد شده و باعث می‌شود که قدرت دفع ادرار شما کاهش یابد.

علاوه بر آن، هورمون‌هایی مانند پروژسترون باعث می‌شود که باکتری‌هایی مانند E.coli به سختی از بدن شما دفع شوند که این اتفاق احتمال ابتلا به عفونت‌های مجاری ادراری را بیشتر می‌کند. این عفونت‌ها باید سریعاً رسیدگی شود زیرا ممکن است به مشکلات کلیوی و حتی منجر به وضع حمل زود هنگام شود، در صورت احساس درد و یا سوزش در زمان دفع ادرار، سریعاً به پزشک متخصص خود مراجعه کنید.

جفت جنین که آن هم دیگر بزرگ شده به شکل گرد و تخت در آمده و دو هفته آینده حدود ۴۳۵ گرم وزن خواهد داشت.

از هم اکنون امکان دارد که جنین سروته شده و به حالت زمان وضع حمل در آید، اما اگر چنین نشد، جای نگرانی نیست زیرا زمان زیادی برای تغییر حالت او هست. حالت وضع حمل به صورتی است که سر جنین در بین استخوان‌های لگنی شما قرار خواهد گرفت در انتهای ماه دوره نه چندان خوشایند بارداری در سه ماه سوم نمایان می‌شود.

تکرر ادرار، متورم شدن پاها، حساس شدن بواسیر، کمردردهای ناگهانی و همچنین ترش کردن معده، از جمله موارد قابل انتظار است. تعجب نکنید اگر دچار کم خوابی می‌شوید، زیرادچار عارضه بی خوابی نیز خواهید شد. اکثر کارشناسان اعتقاد دارند که بی‌خوابی زمان بارداری برای آماده کردن شما برای دوره پس از وضع حمل است.

باید ها و نباید ها

بدن شما به صورتی در حال تغییر است که هیچ کاری از دست شما ساخته نیست پس زندگی شما نیز به همین شدت  باید تغییر ‌کند. این‌  حالات می‌تواند هر مادری را از این رو به آن رو کند.

نسبت به دردهای مفصلی آگاه باشید. اگر  به واسطه کارتان زمان‌های طولانی پشت میز و کامپیوتر هستید، حتماً به انگشتان و مچ دست‌هایتان استراحت کافی بدهید. هنگام نشستن پشت میز، از صحیح بودن حالت بدن خود مطمئن شوید. دست‌ها حتماً باید به صورت موازی با میز قرار گیرد و نه خیلی جلو و نه خیلی عقب برود.

جنین در این زمان مایعات زیادی مصرف می‌کند که موجب تورم و درد در شما می‌شود و احتمالاً کفش‌هایتان به سختی اندازه پاهایتان خواهند بود.

غذاهای چربی که چربی‌های مفید دارند زیاد مصرف کنید و از خوردن سرخ کردنی و بستنی بپرهیزید. نوعی چربی با نام اختصاری DHA وجود دارد که برای پرورش مغز و بافت‌های عصبی بسیار مفید است که در روغن تخم کتان، روغن گردو و همچنین در ماهی‌های چرب، مانند سالمون نیز به وفور یافت می‌شود. از روغن گردو نیز می‌توانید برای سالاد استفاده کنید.

از صابون‌های خشک کننده پوست که باعث از بین رفتن چربی‌های مفید پوست می‌شوند خودداری کرده و اگر دچار خارش‌های پوستی شده‌اید، حتماً به آن رسیدگی کنید.می‌توانید از مرطوب کننده‌های حاوی ویتامین E پس از استحمام استفاده کنید.

 

رفتن به ماه هشتم بارداری

بازگشت به تقویم بارداری

برچسب‌ها, , , , , , , , , , ,

پاسخ دهید

WordPress spam blocked by CleanTalk.