0

انواع زایمان / زایمان طبیعی

زایمان طبیعی – انواع زایمان طبیعی – فیلم زایمان طبیعی

آبان ۱۳, ۱۳۹۵ در ۱:۴۷ ب.ظ توسط

زایمان طبیعی 1

زایمان طبیعی

برای همه آشناست و در تمام دنیا به عنوان اصلی ترین روش زایمان شناخته می شود. در زایمان طبیعی معمولاً پس از ۴۰ هفته بارداری کامل می شود و فرآیند زایمان به صورت خود به خود آغاز می شود.دردهای این زایمان از عوامل ترس مادران است اما در مورد این دردها باید به دو نکته توجه کنید.
۱٫این دردها مقطعی است و زمان کوتاهی برای استراحت در بین دردها وجود دارد.
۲٫این دردها قبل از زایمان است و بعد از زایمان که فرزندمان به ما احتیاج دارد آمادگی لازم را برعکس زایمان سزارین داریم.

این زایمان عوارض خاصی ندارد و وزن تقریبی جنین بالای ۳ کیلوگرم است چون دوره جنینی را به طور کامل طی کرده است.

زایمان طبیعی

زایمان طبیعی

باورهای غلط در رابطه با زایمان طبیعی

۱ – برخی بر این باورند که زایمان طبیعی سبب افتادگی رحم  و مثانه و تشدید هموروئید می شود.

 • افتادگی رحم  و مثانه و تشدید هموروئید از عوارض زایمان است از هر نوعی که باشد.
 •  توجه :  باید توجه داشته باشید اگر دارای هموروئید حاد هستید، نمی توانند زایمان طبیعی کنید چون بر اثر فشار زایمان ممکن است دچار خونریزی شوید.
 • از عوامل افتادگی رحم و مثانه زایمان های پی در پی و شل بودن عضلات شکم و ورزش نکردن را می توان خاطر نشان کرد.

۲ – از دیگر باورهای غلط می توان به تغییر شکل و حالت اندام تناسلی اشاره کرد.

 • رحم و اندام تناسلی بافت خاصی دارد و این امکان را به آن می دهد که بیشترین مقدار انبساط و انقباض را داشته باشد. اگرچه ممکن است زایمان های پی درپی (با فاصله کمتر از ۲ سال و بیشتر از ۴ زایمان) این بافت را فرسوده کند.

۳ – برخی بارداران نیز فکر می کنند سزارین برای نوزادشان بهتر است

مادران به اشتباه هنگام زایمان سزارین، برخلاف زایمان طبیعی فشار بر سر بچه وارد نمی شود.

 • فشاری که جنین هنگام زایمان طبیعی تحمل می کند برای او مفید است .
 • زایمان طبیعی با حالت مکشی که ایجاد می کند ریه های جنین را پاک می کند. به همین دلیل است که نوزادان زایمان طبیعی مشکلات تنفسی کمتری نسبت به سزارینی ها دارند.
 • از بابت فشار روی سر جنین نیز چون استخوان های سر او به نحوی است که این فشار را به خوبی می تواند تحمل کند جای هیچ نگرانی نیست، مگر در مواردی که سر جنین نسبت به لگن مادر، بزرگ باشد که در این هنگام سزارین برای مادر و جنین ضروری است. حتی در  تحقیقی روشن شده است نوزادانی که با روش طبیعی به دنیا آمده اند، بهره هوشی بالاتری دارند.

فواید زایمان طبیعی :

 • کم بودن مدت بستری پس از زایمان
 • نداشتن عوارض بی هوشی
 • کمتر بودن حجم خون از دست رفته
 • پایین تر بودن درصد ابتلا به عفونت
 • جمع شدن زودتر رحم
 • موفق تر بودن مادران در شیردهی و دادن آغوز به نوزاد
 • کم هزینه تر بودن
 • رسیدن زودتر به تناسب اندام پس از زایمان
 • نداشتن اثر بخیه روی شکم
 • افزایش ضریب هوشی فرزند
 • کاهش مشکلات تنفسی برای کودک
 • هوشیار بودن مادر حین زایمان و رفع نگرانی از سلامت فرزندش

فیلم زایمان طبیعی ⇓⇓⇓⇓⇓

 

 

 

انواع زایمان های طبیعی

امروزه زایمان طبیعی در دنیا به صورت های مختلفی انجام می شود.

در ایران تا چند سال پیش تنها روش زایمان طبیعی روش عادی همراه با درد کشیدن  در گذشته بود، اما چند سالی است که برخی تجهیزات برای تسهیل زایمان طبیعی در بعضی از بیمارستان ها ایجاد شده است.

هنوز تمامی روش ها در ایران وجود ندارد.

زایمان بدون درد با تزریق دارو

زمانی که دهانه رحم ۵ سانتی‌متر باز می‌شود می‌توان از داروهای تزریقی برای کاهش درد استفاده کرد. در این روش درد حین زایمان مادر می‌تواند حین انقباضات استراحت داشته باشد. در اصل پیش از آنکه فشار وارد کردن به نوزاد شروع شود باید این دارو تزریق شود.
استفاده از این روش می‌تواند روند زایمان را کند کرده و مادر را خواب‌آلود کند.
توجه :در صورت وجود حساسیت به ماده پتدین که در این روش استفاده می شود نمی توان این روش را به کار برد.

زایمان با بی‌حسی اپیدورال

در این روش از نقطه خاص روی کمر بیمار سوزن باریکی رد می‌شود و یک لوله پلاستیکی نازک از طریق این سوزن داخل مهره‌های کمر جاگذاری می‌شود و به تدریج داروهای بی‌دردی از این لوله تزریق می‌شود. معمولاً این کار زمانی انجام می‌شود که دهانه رحم ۴ تا ۵ سانتی‌متر باز شده باشد.
در مرحله آخر زایمانی و زمانی که سر جنین باید کانال زایمانی را طی کند کمک‌های ارادی مادر بسیار کمک کننده است. در خانم‌هایی که بی‌حسی اپیدورال دارند به دلیل آنکه پایین تنه‌شان بی‌حس است نمی‌توانند فشاری وارد کنند بنابراین خروج جنین با تأخیر انجام می‌شود و پزشک گاهی نیاز به استفاده از وکیوم دارد.
توجه :مادرانی که انحراف ستون فقرات دارند نمی‌توانند از این روش برای زایمان استفاده کنند.

زایمان با وسایل فیزیوتراپی

انتقال امواج الکتریکی از طریق پوست هنگام زایمان به کاهش درد مادران باردار کمک می‌کند. در این شیوه‌ که موسوم به تنس است تنس‌هایی وجود دارد که امواج الکتریکی تولید می‌کند و روی مهره‌های کمری ۴ و ۵ قرار داده می‌شود. پلاکی روی این مهره‌ها قرار می‌گیرد و امواج ظریفی ایجاد می‌کند که باعث ترشح مورفین‌های طبیعی بدن می‌شود و طول مدت زایمان را کاهش می‌دهد. استفاده از سوزن‌های طب سوزنی نیز دقیقاً به همین منظور و برای کاهش درد زایمان طبیعی به کار می‌رود.

زایمان در آب

در این روش مادران زمانی که درد زایمان پیدا می‌کنند وارد وان آب می‌شوند. در این حالت حس درد کمتر و بی‌دردی نسبی ایجاد می‌شود ولی منجر به بی دردی نمی شود. ضربان قلب جنین با سونیکیت باید کنترل شود که این وسیله در زایمان در آب باید ضد آب باشد به همین دلیل عملاً با شرایط کشور منطبق نبوده و  زیاد مورد استفاده قرار نگرفته است. از دیگر مشکلات که اکثر بیمارستان ها در ایران زیر بار این روش نرفته اند می توان به کثیف کاری زیاد، سخت شدن استریل و ضدعفونی کردن محل، لباس های متفاوت و خیس شدن کادر درمانی اشاره کرد.

زایمان فیزیولوژیک

در این روش زایمان به همان طریق طبیعی که سال‌هاست انجام می‌شود اتفاق می افتد. مهم‌ترین نکته در مورد این زایمان کلاس‌های آموزشی است تا استرس مادر کاهش یابد. برای انجام این زایمان مراکز بهداشتی از اواسط بارداری مرتب کلاس‌هایی برای مادران برگزار می‌کنند و درباره فیزیولوژی و مراحل زایمان توضیح می‌دهند. در اینجا حمایت همسر مادر باردار بسیار اهمیت دارد.در این روش مادر آزاد است بنشیند، بایستد یا راه برود حتی می‌تواند حین زایمان از مایعات و آبمیوه استفاده کند. کار دیگری که معمولاً انجام می‌شود این است که هنگام درد وسایلی مانند توپ‌های بزرگ را به مادر می‌دهند تا بغل کند و دردش کمتر شود. روش‌هایی مانند شل کردن عضلات و کم کردن استرس و تکنیک تنفس عمیق و ریلکسیشن قبل از بروز دردها باید آموزش داده شود ضمن آنکه یک ماما مدام در کنار مادر باید باشد تا اضطراب او کاهش یابد. ( فیلم زایمان طبیعی را مشاهده کنید )

زایمان با گاز استنشاقی

منظور از گاز ترکیباتی از داروهای مسکن است که همراه با اکسیژن خالص (که خودش آرامش بخش است) در طول مدت درد به زن داده می شود تا تنفس کند. این ترکیب موجب آرامش بیش تر زن می شود و در دردهای طولانی بسیار مفید است. در این حالت مادر کپسول انتونوکس را روی بینی می‌گذارد و هر زمان درد را حس کرد آن را استنشاق می‌کند و عوارض جانبی ندارد.

توجه : تنها در صورت داشتن حساسیت مادر منع مصرف دارد. نکته مهم دیگر وجود چنین کپسولی در مرکز زایمان مورد نظر است. متخصص باید به مادر درباره میزان و نحوه استنشاق این گاز آموزش دهد.

زایمان با هیپنوتیزم

این روش حالتی است که در آن خودآگاهی فرد تغییر پیدا می‌کند و با تلقین‌پذیری، درد زایمان کم می‌شود.

هیپنوتیزم  باید توسط فرد ماهری انجام شود.

در این مورد به برخی از پزشکان آموزش‌ داده می‌شود. در این روش باید مادر از پنج ماهگی آموزش ببیند.

بیشتر بدانیم

زایمان طبیعی یا سزارین فقط با دستور پزشک ( سایت روزنامه جام جم )

سزارین یا زایمان طبیعی ؟ ( پزشک آنلاین )

فیلم زایمان در آب  ( سایت شبکه ما )

فیلم عمل سزارین انسان (فیلم زایمان سزارین – مامی لازم )

 

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , ,

پاسخ دهید

WordPress spam blocked by CleanTalk.