0

بیماری ها در بارداری / بیماری‌های عفونی

بیماری‌های عفونی در دوران بارداری

آبان ۱۵, ۱۳۹۵ در ۶:۲۷ ب.ظ توسط

بیماری‌های عفونی در دوران بارداری

بیماری‌های عفونی در دوران بارداری

  ویروس تب‌خال

این ویروس از بیماری‌های عفونی و علت زخم‌های دردناک و مداومی هستند که در ناحیه تناسلی زنان و مردان ایجاد می‌شود. این ویروس یکی از بیماری‌‌های مقاربتی می باشد.

بااینکه این عفونت به ندرت موجب مشکلات جدی در زنان می‌شود، اما نوزاد تازه متولدشده اگر در معرض یک زخم تبخال باز قرار گیرد، ممکن است شدیداً مریض شده و بمیرد.

به همین علت، اگر زنی در ناحیه تناسلی خود زخم تبخال داشته باشد، او را زایمان سزارین خواهند کرد.

  سفلیس

سفلیس نیز بیماری‌های عفونی و یک بیماری مقاربتی دیگر است و می‌تواند به شدت بر نوزاد اثر کند.

اگر مادر در طول بارداری دچار عفونت فعال سفلیس باشد، باکتری ممکن است وارد جریان‌خون بچه شده و ناهنجاری‌های مثل شکل‌گیری ناصحیح قلب، چشم‌ها، استخوان‌ها و دهان را به دنبال داشته باشد.

معمولاً در آزمایش خون عادی مادر در اولین ویزیت دکتر، آزمایش خونی برای تشخیص سفلیس انجام می‌شود.

اگر زن بارداری تصور کند که ممکن است در طول بارداری خود سفلیس گرفته باشد، باید فوراً پزشک خود را مطلع کند.

  سرخجه

عفونت سرخجه در طول بارداری می‌تواند اثرات جدی بر بچه داشته باشد، مخصوصاً اگر عفونت در ابتدای بارداری که اندام‌های جنین تازه شروع به شکل‌گیری کرده‌اند، اتفاق افتاده باشد.

مشکلات بچه شامل بچه‌هایی با سری به طور غیرطبیعی کوچک و عقب‌ماندگی ذهنی، غش، نقص در چشم‌ها، شکل‌گیری ناصحیح قلب و کر شدن می‌باشد.

اگر زن بارداری با فردی مبتلا به سرخجه در تماس بوده است، باید فوراً آن را به پزشک خود در میان بگذارد، حتی اگر هنوز دچار جوش یا تب نشده باشد. دکتر برای او آزمایشات خونی تجویز خواهد کرد تا ابتلای زن باردار به سرخجه را بررسی کند.

ازآنجاکه عفونت سرخجه در بارداری بسیار جدی است، زنی که تصمیم به بارداری دارد باید قبلاً ایمنی خود به این بیماری را بررسی کند. معمولاً اگر فردی یکبار در طول زندگی خود به سرخجه مبتلا شود، دیگر بعدها به این عفونت دچار نخواهد شد. بیشتر دکترها توصیه می‌کنند که اگر زنی به این بیماری ایمنی نداشته باشد، حتماً قبل از باردار شدن، واکسن سرخجه بزند.

  توکسوپلاسموز

مادر ممکن است با خوردن گوشت یا در تماس نزدیک با گربه‌ مبتلا به توکسوپلاسموز، با ارگانیسم توکسوپلاسوموز عفونی شود.

بچه‌هایی که از مادران آلوده به این عفونت به دنیا می‌آیند، ممکن است دچار نواقص مادرزادی بسیاری مثل میکروسفالی، غش و سایر اختلالات مغزی و مشکلات مربوط به کبد، خون، ریه‌ها و کلیه‌ها شوند. زنان باردار برای جلوگیری از بروز توکسوپلاسموز، حتماً باید گوشت کاملاً پخته  مصرف کنند و از تماس با جعبه مدفوع گربه دوری کنند.

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , ,

پاسخ دهید

WordPress spam blocked by CleanTalk.