0

بیماری ها در بارداری / بیماری‌های کبدی

بیماری‌های کبدی شایع در بارداری

آبان ۱۵, ۱۳۹۵ در ۱۰:۳۲ ق.ظ توسط

بیماری‌های کبدی شایع در بارداری 4

بیماری‌های کبدی

در زمان بارداری، برخی از آنزیمها کم و زیاد شده و گاهی موجب بروز بیماری‌های کبدی می شود. این بیماریها شاید در ظاهر تغییری در مادر ایجاد نکند اما در خون او اثر گذار می باشد.

بیماری‌های کبدی

بیماری‌های کبدی

زردی

از شایع ترین بیماری‌های کبدی در بارداری، یرقان عودکننده بارداری یا زردی بارداری است که در اثر تغییرات هورمونی، میزان اسیدهای صفراوی در خون افزایش یافته و منجر به خارش شدید می‌گردد. این خارش به خصوص در کف پاها رخ می‌دهد، اما می‌تواند در تمام بدن حس شود.

بیماری اغلب در سه ماهه آخر بارداری و به خصوص در کسانی که چند قلو باردار هستند رخ می‌دهد.

این بیماری زمینه ارثی دارد و در افرادی که داروهای خاصی مصرف می‌کنند نیز گاهی دیده می‌شود.احتمال زردی با مصرف قرص های پیشگیری از بارداری که حاوی استروژن هستند  نیز وجود دارد.

جهت تشخیص این بیماری از بیماری‌های دیگر پوستی شایع در بارداری که با خارش همراه هستند، باید از آزمایش‌های خونی مثل بررسی آنزیم‌های کبدی و کلسترول، تحت نظر پزشک استفاده کرد.

از داروهایی برای کاهش خارش پوستی استفاده می‌شود، اما مهم‌تر اینکه مادران در اواخر بارداری باید تحت نظارت شدید پزشک باشند، چون احتمال زایمان زودرس و مرگ جنین و دفع مدفوع جنین در آب اطراف جنین در این افراد بیشتر است و در اولین فرصتی که جنین رسیده شد، باید اقدام به زایمان کرد تا از این عوارض جلوگیری شود.

هپاتیت

از دیگر بیماری‌های کبدی معروف، هپاتیت است که از طریق ویروس‌های متفاوتی ایجاد می‌شود، مثل ویروس A، B، C، D و E که در مورد بیماری حاد، علائم همگی شبیه هم هستند، اما در مورد عواقب بیماری و مزمن شدن آن و روش‌های پیشگیری با هم متفاوتند.

هپاتیت - بیماری های کبدی

هپاتیت – بیماری های کبدی

بیماری هپاتیت ویروسی حاد با علائم تهوع و استفراغ و بی‌حالی و بی‌اشتهایی و درد بدن آغاز می‌شود و در مواردی با تب نیز همراه است.در موارد شدید هپاتیت، علائم دیگری مثل خونریزی و اختلالات مغزی و تغییرات آزمایشگاهی مربوطه رخ می‌دهد که در این شرایط بیمار باید در بیمارستان بستری شود.

تنها هپاتیت نوع B و C می‌توانند منجر به هپاتیت مزمن شوند.که این حالت می‌تواند منجر به بیماری‌های متفاوتی مثل نارسایی کبدی، تخریب سریع کبد و سرطان کبدی شود که همگی این بیماری‌ها کشنده هستند.

در مورد هپاتیت B عده قلیلی به نوع مزمن مبتلا می شوند. برای پیشگیری از ابتلای نوزاد، مراقبت منظم مادران ضروری است، به این ترتیب که در زمان تولد و حداکثر تا ۷۲ ساعت پس از تولد، ایمونوگلوبولین و واکسن هپاتیت B و سه دوره تزریق واکسن به نوزاد توصیه می‌شود و به این ترتیب از ابتلای اکثر نوزادان به هپاتیت B مزمن جلوگیری خواهد شد.

متاسفانه نوزادان به این ویروس فوق‌العاده حساسند و در صورت انتقال ویروس، حدود ۸۵ درصد آن ها به نوع مزمن مبتلا می‌شوند. بنابراین حتما باید با بررسی‌های دوره بارداری که شامل آنتی‌ژن اچ‌بی‌اس است، مادران آنتی‌ژن مثبت را دریافت کرده و با تزریق واکسن و ایمونوگلوبولین در زمان تولد به نوزاد از این مشکل پیشگیری کرد.

در مادرانی که مبتلا به نوع حاد بیماری شده‌اند، احتمال زایمان زودرس و بروز بیماری در نوزاد هست و نوع زایمان سزارین و طبیعی تاثیری در این انتقال ندارد.

اما در مورد مبتلایان به هپاتیت C 80 درصد مبتلا به نوع مزمن بیماری خواهند شد و درصد بالا یی از آنان در نهایت دچار سیروز، سرطان کبدی و سایر عواقب بد هپاتیت مزمن می شوند. بنابراین توصیه می‌شود افراد مبتلا به هپاتیت مزمن C اصلا باردار نشوند.

هیچ راه پیشگیری مناسبی برای جلوگیری از ابتلای نوزاد وجود ندارد، بررسی آزمایشگاهی غربالگری برای این نوع عفونت به صورت عادی در زنان باردار انجام نمی‌شود و تنها در کسانی که احتمال بروز این عفونت در آنان زیاد است، آزمایش انجام می‌شود. نوزادان این افراد هم باید تحت مراقبت و پیگیری باشند تا در صورت ابتلا به هپاتیت C مزمن، درمان آنها آغاز شود.

کبدچرب

از دیگر بیماری‌های کبدی ، کبد چرب غیر الکلی است که در زنان چاق و دیابتی و با چربی خون بالا دیده می‌شود.

در این افراد آزمایشات کبدی نشان‌دهنده بیماری است که می‌تواند در درازمدت منجر به تخریب کبد شود.

راه درمان، کاهش وزن و کاهش چربی خون و کنترل دیابت است و در این زنان، بارداری با عواقب بدی برای جنین همراه نیست.

کبد چرب بیشتر در زایمان اول که جنین آن پسر است شایع است و در هفته ۲۸ با زردی مادر تظاهر می‌کند که علت این امر هنوز نامشخص است.

زایمان طبیعی مناسب‌ترین نوع زایمان برای زنان مبتلا به این بیماری است.

دلایل ابتلا به بیماری‌های کبدی در بارداری

۱- تاثیر مستقیم جنین بر مادر
۲- ابتلای مادر به بیماری‌های کبدی قبل از بارداری
درصد ابتلای زنان باردار به بیماری‌های کبدی بسیار پایین است.

درمان بیماری‌های کبد در زنان باردار

اولین قدم در درمان این افراد، بستری، مراقبت‌های آی سی یو و ختم بارداری است.
علی رغم در خطر بودن جان مادر و جنین، زایمان طبیعی مناسب‌ترین روش است، زیرا ماده بیهوشی (در سزارین) در کبد متابولیزه شده و خود باعث تشدید بیماری و مرگ بیمار می‌شود.

 

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , ,

پاسخ دهید

WordPress spam blocked by CleanTalk.