0

بیماری ها در بارداری / بیماری های ساده و خطرناک

بیماری های ساده اما خطرناک

آبان ۱۵, ۱۳۹۵ در ۷:۳۱ ب.ظ توسط

بیماری های ساده اما خطرناک

بیماری های ساده اما خطرناک

عده ای از خانم های باردار فکر می کنند که می توانند مانند گذشته هر دارویی را بخورند یا نسبت به یک سردرد ساده بی تفاوت باشند، درحالیکه ممکن است بعضی داروها برای جنین شان خطرناک باشد یا بعضی علائم به ظاهر ساده مقدمه یک بیماری جدید تر باشد.برخی از این بیماری ها در زیر لیست شده است.

بیماری های ساده اما خطرناک

بیماری های ساده اما خطرناک

  عفونت ادراری

به خاطر تغییرات هورمونی، تغییرات ساختاری در وضعیت شکم و دستگاه های ادراری و بسیاری عوامل دیگر احتمال دچار عفونت ادراری شدن خانم های باردار بیشتر از قبل است. باید توجه داشت که یک عفونت ادراری ساده هم می تواند درصورت پیشرفت برای جنین خطر داشته باشد، چون موجب انقباض های رحمی و زایمان پیش از موعد می شود. با انجام آزمایش مرتب می توان این بیماری را به موقع تشخیص داد و با آنتیبیوتیک های مجاز در دوران بارداری آن را درمان کرد.
توجه داشته باشید که سیپروفلوکساسین که برای عفونت ادراری تجویز می شود در زمان بارداری ممنوعیت مصرف دارد و پزشک باید داروی دیگری را جایگزین آن کند. به هیچ وجه در این مواقع سرخود دارو مصرف نکنید چون هم ممکن است باعث آسیب به جنین شود و هم بیماری را خطرناک کند.

 

  سرماخوردگی

سرما خوردگی نیزاز بیماری های ساده اما خطرناک است. در این حالت به میزان کافی مایعات گرم و شیر بنوشید.از بخور استفاده کنید. دوش آب گرم بگیرید. موقع خواب سرتان را بالاتر بگذارید و به اندازه کافی استراحت کنید. توجه داشته باشید، داروهای ضد احتقان مانند سودوافدرین را بهتر است در زمان بارداری به خصوص سه ماهه اول مصرف نکنید.
مصرف شربت های سرفه مثل دکسترومتورفان مشکلی ندارد، برای درمان تب می توانید از استامینوفن استفاده کنید، اما آسپرین به خانم های باردار توصیه نمی شود. بهتر است تب را با روش های غیردارویی مثل پاشویه کنترل کنید، چون بالا رفتن دمای بدن به خصوص در ۳ ماهه اول می تواند اثرات مغزی روی جنین به دنبال داشته باشد.

 

  سینوزیت

اغلب ترشحات بینی زمان بارداری افزایش پیدا می کند به همین دلیل خانم ها بیشتر در معرض ابتلا به سینوزیت هستند. بهترین روش درمان شست وشوی مرتب بینی است و درصورت عفونی شدن سینوزیت باید با آنتیبیوتیک های مجاز زمان بارداری عفونت را درمان کرد.

 

  آلرژی

هورمون ها در زمان بارداری باعث احتقان بیشتر بینی می شوند و آلرژی را تشدید می کند. در ۳ ماهه دوم بارداری این علائم شدت بیشتری دارند و به طور معمول چند روز بعد از به دنیا آمدن نوزاد خود به خود برطرف می شوند. داروهایی مثل کرومولین سدیم که قطره بینی است را می توان بدون مشکل در دوران بارداری مصرف کرد، اما آسپرین های استروئیدی مثل بکلومتازون را که در زمان آسم هم مصرف می شود فقط باید با دستور پزشک  استفاده کرد. بهترین دارو برای مقابله با آلرژی در زمان بارداری کلرفنیل آمین و لوراتادین هستند.

 

  کم خونی

از عوارض طبیعی دوران بارداری است. تپش قلب، ضعف، بیحالی،از هوش رفتن، سردرد و حالت تهوع و استفراغ به همراه رنگ پریدگی از علائم شایع این بیماری است. درمان باید با مصرف مکمل های مجاز و ویتامین ها انجام شود. به طور طبیعی به مادران باردار در ماه های اول بارداری قرص آهن و اسیدفولیک داده می شود.اما رژیم غذایی آنها هم سرشار از اسیدفولیک، آهن و ویتامین C باید باشد.
هرنوع علائم کم خونی را به پزشکتان اطلاع دهید، چون این بیماری روی سلامت جنین تاثیر می گذارد.

 

  میگرن

فردی که به میگرن مبتلاست مشاوره جدی با پزشک لازم دارد. افرادی که میگرن دارند در طول بارداری داروهایی مانند ارگوتامین نباید مصرف کنند چرا که با خطر سقط جنین همراه است. نحوه مصرف دارو‌ها در بارداری با مشورت متخصص اعصاب باید انجام شود. در طول بارداری ممکن است میگرن تشدید یا کاهش یابد حتی ممکن است میگرن از علائم بیماری دیگری باشد. بنابراین مشاوره با متخصص مهم است.

 

بیماری های ساده اما خطرناک

برچسب‌ها, , , , ,

پاسخ دهید

WordPress spam blocked by CleanTalk.