0

بیماری ها در بارداری / بیماری های پوستی

بیماری های پوستی و عوارض آن در بارداری

آبان ۱۵, ۱۳۹۵ در ۵:۴۶ ب.ظ توسط

بیماری های پوستی در بارداری 3

بیماری های پوستی

بیماری های پوستی و بثورات با توجه به عوارض دوران بارداری کاملا شایع است.با توجه به تغییر هورمونی و متابولیک در دوران بارداری تغیراتی در پوست ، ناخن و مو ایجاد می شود.این نگرانیها با مراجعه به پزشک و پیشگیری کاهش پیدا نموده و کنترل خواهد شد.

آنژیوم عنکبوتی

این عارضه به شکل یک برجستگی قرمز رنگ به اندازه سرسنجاق که دارای یک قسمت مرکزی است و از اطراف آن عروق خونی متسع به شکل شعاعی خارج می‌شود.شیوع آن در حاملگی افزایش می‌یابد و در ۷۰ درصد زنان باردار بروز می‌کند.این بیماری بین ماه های دوم تا پنجم حاملگی بوده و به طور عمده در نیمه فوقانی بدن ظاهر شده و بیشتر در زنان سفیدپوست مشهود است. معمولاً در طی ۳ ماه پس از زایمان از بین می روند.

قرمزی کف دست

تقریباً در نیمی از زنان باردار سفیدپوست و ۳۰ درصد با پوست تیره دیده می‌شود که ممکن است به صورت نقطه نقطه‌های منتشر در تمام کف دست باشد و یا فقط در برجستگی‌های کف دست ظاهر شود.

وریدهای واریسی

این وریدها در پاها و هموروئید (بواسیر) از عوارض شایع حاملگی است. بسیاری از زنان حامله دچار تورم در صورت، پلک‌ها، دست‌ها و پاها می‌شوند. این تورم صبح ها بیشتر و بتدریج در طی روز از بین می‌رود. با توجه به این مورد مشکلات قلبی، کلیوی و عوارض ناشی از حاملگی نیز می‌توانند نمای مشابهی ایجاد کنند، مشورت با پزشک در این خصوص الزامی است.

ایجاد واریس در رگهای واریسی

ایجاد واریس در رگهای واریسی – بیماری های عصبی

خطوط کشش یا استریا (ترک پوستی)

استریا  در بیماری های پوستی یک یافته شایع و مشخص در اکثر حاملگی‌ها و از عوارض آن است . این خطوط در ۹۰ درصد زنان باردار در ماه های ششم و هفتم حاملگی ابتدا در دیواره شکم ظاهر شده و بعداً به میزان کمتر بر روی سینه‌ها نیز نمایان می‌شوند.علت پیدایش این خطوط را به مجموعه‌ای از تغییرات هورمونی، کشش بیش از اندازه پوست و پارگی برخی الیاف بافت نگهدارنده آن نسبت می‌دهند. طول این خطوط چند سانتی متر بوده و پهنای آنها از ۱ تا ۱۰ میلی متر متغیر است و به رنگ صورتی تا ارغوانی و گاهی همراه با خارش مختصر ظاهر می‌شوند و رنگ این خطوط معمولاً مدتی پس از خاتمه بارداری تبدیل به رنگ پوست شده، مختصری فرو رفته و سرانجام چروکیده می‌شوند.

استریا معمولاً یک مشکل ظاهری است و در برخی موارد مخصوصاً اگر وسیع باشد ممکن است زخمی شده و یا در جریان حوادث به سادگی پاره شود. باید به خاطر داشت که استریا در دوران بلوغ و در ارتباط با افزایش سریع تر حجم بدن نسبت به رشد پوست، در هر دو جنس و بطور عمده در نواحی ران‌ها، باسن، کمر و سینه ممکن است ایجاد شود.

 

استریا یا ترک پوستی از عوارض زایمان - بیماری های پوستی

استریا یا ترک پوستی از عوارض زایمان – بیماری های پوستی

 

همچنین احتمال دارد ضایعات مشابهی در جریان برخی ازبیماری ها و یا مصرف انواعی از داروهای موضعی یا سیستمیک، خصوصاً ترکیبات کورتون دار، ایجاد شود که شامل آویزه های پوستی می گردد.

آویزه‌های پوستی ضایعاتی هستند که در ماه های آخر حاملگی ظاهر شده و به طور نسبی یا کامل پس از زایمان ناپدید می‌شوند. اندازه آن ها از سر یک سوزن تا نخود متفاوت بوده و به صورت زواید برجسته به رنگ پوست یا کمی تیره‌تر در طرفین صورت، گردن، قسمت فوقانی سینه و زیر پستانها دیده می‌شوند. به خاطر شباهت آن ها به بعضی از انواع زگیل گاهی بیماران این زائده های پوستی را با زگیل اشتباه می گیرند.

خارش حاملگی

حدود ۲۰ درصد زنان باردار دچار خارش می‌شوند که  این بیماری های پوستی در اکثر موارد ناشی از یک بیماری شناخته شده نظیر کهیر، اگزما، حساسیت‌های دارویی و یا ابتلا به عفونت‌های انگلی نظیر گال است. اما گروه کوچکی از خانم های حامله تنها مبتلا به یک خارش شدید هستند که با هیچ ضایعه پوستی مشخص همراه نیست که به این حالت، خارش حاملگی اطلاق می‌شود. این حالت، که در سه ماهه سوم حاملگی شروع شده و اغلب محدود به شکم است اگر چه ممکن است کاملاً منتشر باشد و ناشی از اختلال در ترشح صفرا در کبد است. این خارش معمولاً بعد از زایمان از بین می‌رود ولی در حاملگی‌های بعدی و یا هنگام مصرف قرص های ضدبارداری عود می‌کند.

بثورات کهیری دوران حاملگی

این اختلال به صورت پیدایش ضایعات کهیری است که در سه ماهه سوم حاملگی ظاهر می‌شوند. این بیماری عموماً در بارداری اول بروز می‌کند و به ندرت در حاملگی‌های بعدی تکرار می‌شود و چنانچه عود داشته باشد شدت آن کمتر است. علت بیماری دقیقاً معلوم نیست و به افزایش غیرطبیعی وزن در مادر و جنین نسبت داده شده است.

 

برای مطالعه بیشتر… ↓

راه های پیشگیری از خط خطی های پوست یا استریا سایت پزشکان ایران

برچسب‌ها, , , , , , , , , , ,

پاسخ دهید

WordPress spam blocked by CleanTalk.