0

تیروئید / دوران بارداری

تاثیر تیروئید در بارداری

آبان ۱۵, ۱۳۹۵ در ۸:۵۵ ب.ظ توسط

تاثیر تیروئید در بارداری

تاثیر تیروئید در بارداری

این هورمون برای رشد طبیعی مغز نوزاد و سیستم عصبی او حیاتی است.

 

%d8%aa%db%8c%d8%b1%d9%88%d8%a6%db%8c%d8%af-3

 

در طول ۳ ماه اول، جنین بسته به میزان این هورمون در مادر که از طریق جفت می آید این هورمون را دریافت می کند. در حدود هفته ۱۲ بارداری تیروئید جنین وظایف خود را آغاز می کند. این غده در خانمهای باردار سالم به تدریج بزرگ می شود اما نه به آن اندازه که در معاینات فیزیکی قابل تشخیص باشد. بزرگ شدن غیر عادی آن در بارداری می تواند نشانه بیماری بوده و باید تحت نظر گرفته شود.

پرکاری تیروئید

دلیل پرکاری تیروئید در بارداری که بوسیله بیماری گریوز ایجاد می شود در هر ۵۰۰ بارداری یک بار اتفاق می افتد. بیماری گریوز یک بیماری خودایمنی است. سیستم ایمنی بدن به شکل طبیعی از طریق مبارزه با باکتریها، ویروس و سایر موارد دیگر از انسان در برابر عفونت و آلودگی دفاع می کند. اما در بیماری خودایمنی، سیستم دفاعی به سلولها و اعضای بدن حمله می کند.و این بیماری باعث می شود تا هورمون تیروئید در سطح بالایی ترشح شود.

 بیماری گریوز معمولا در چند ماه اول پس از زایمان مجدد در شکل بدتری ظاهر می شود . خانم بارداری که دارای چنین بیماری است باید در طول دوران بارداری تحت کنترل قرار بگیرد.

پرکاری تیروئید در بارداری در اثر استفراغ شدید بارداری رخ می دهد. استفراغ شدید منجر به کم شدن وزن و از بین رفتن آب بدن می شود. حالت تهوع و استفراغ شدید که گروهی از متخصصین بر این باورند که در اثر بالا بودن سطح HCG است که می تواند همچنین منجر به پرکاری تیروئید موقت شود که در نیمه های دوم بارداری برطرف می شود

اثرات پرکاری این هورمون بر مادر و نوزاد، در صورتی که کنترل نشود :

– نارسایی احتقانی قلب
– پره اکلامپسی
– افزایش خطرناک فشار خون در اواخر بارداری
– طوفان تیروئید ناگهانی، با علائم شدیدتر
– سقط جنین
– زایمان زودرس
– وزن کم هنگام تولد پرکاری تیروئید در بارداری چگونه تشخیص داده می شود متخصص زنان و زایمان پرکاری تیروئید را با گرفتن آزمایش خون و اندازه گیری سطح TSH ، T3 و T4 تشخیص می دهند.

علائم پر کاری تیروئید

برخی از این علائم ویژگی های مشترکی با بارداری طبیعی دارند، که از آن جمله می توان به افزایش ضربان قلب، عدم تحمل گرما و خستگی اشاره کرد. از علائم دیگری که ارتباط نزدیکی با پرکاری تیروئید دارند می توان به ضربان سریع و نامنظم قلب، لرزش خفیف، کاهش وزن بدون دلیل یا عدم افزایش وزن در بارداری طبیعی، و حالت تهوع شدید و استفراغ شدید اشاره کرد. آزمایش خون شامل اندازه گیری TSH ، T3 و T4 است.

درمان پرکاری

در حالت خفیف، که در آن TSH پایین است و T4 طبیعی است، نیاز به درمان ندارد.بیشتر پرکاری های آن با داروهای ضد تیروئیدی درمان می شوند.درمان از طریق رادیواکتیو برای خانمهای باردار پیشنهاد نمی شود. جراحی برای برداشتن همه یا بخشی از این غده ها برای خانمهایی که نمی توانند داروهای ضد تیروئیدی را تحمل کنند در نظر گرفته شده است. مقدار کمی از داروهای آن از جفت عبور کرده و می تواند تولید این هورمون را جنین را کاهش دهد، بنابراین این دارو در دوز کم استفاده می شود تا از کم کاری تیروئید در نوزاد جلوگیری شود.

کم کاری تیروئید

علت کم کاری آن در بارداری چیست ؟

این کم کاری در بارداری معمولا در اثر بیماری هاشیموتو رخ می دهد و در هر ۱۰۰۰ بارداری ۳ تا ۵ مورد دیده می شود. بیماری هاشیموتو یک شکل از التهاب مزمن غده تیروئید است. مانند بیماری گریوز ، بیماری هاشیموتو یک بیماری خود ایمنی است. در بیماری هاشیموتو، سیستم ایمنی به تیروئید حمله کرده و باعث ایجاد التهاب و تداخل در تولید این هورمونها می شود.

کم کاری تیروئید چه اثراتی در مادر و نوزاد دارد

– پره اکلامپسی
– کم خونی در بدن
– سقط جنین
– وزن کم هنگام تولد
– مرده زایی
– نارسایی احتقانی قلب از آنجا که این هورمون در رشد مغز و سیستم عصبی نوزاد بسیار حیاتی است بویژه در ۳ ماه اول بارداری در رشد و پرورش مغز جنین اثر می گذارد.

چگونه کم کاری تیروئید در طول بارداری تشخیص داده می شود

مانند پرکاری این هورمون ، کم کاری آن با اندازه گیری سطح TSH و T4 و سایر معاینات و بررسی علایم قابل تشخیص است.

علایم کم کاری تیروئید در بارداری چیست؟

خستگی مفرط، عدم تحمل سرما، گرفتگی عضلانی و یبوست است. به دلیل تغییرات مربوط به حاملگی طبیعی در عملکرد این هورمون، نتایج آزمون باید با احتیاط تفسیر شود. آزمون TSH نیز می تواند کم کاری آن را خیلی خفیف که علامت خاصی هم ندارد را شناسایی کند.

توجه:

کارشناسان و متخصصان به خانمهای باردار توصیه می کنند تا در دوران بارداری رژیم متعادلی داشته و از مولتی ویتامین و مکمل های معدنی دوران بارداری که حاوی ید هستند استفاده کرده و برای سلامت این هورمون مواد مغذی بیشتری دریافت کنند . از آنجائی که تیروئید با استفاده از ید به ساختن این هورمون می پردازد، ید یک ماده معدنی مهم برای یک مادر در دوران بارداری است. در طول دوران بارداری نوزاد ید مورد نیاز را از رژیم غذایی مادر دریافت می کند. بنابراین خانمهای باردار باید به اندازه کافی در رژیم غذایی خود ید دریافت کنند.

 

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

پاسخ دهید

WordPress spam blocked by CleanTalk.