0

بیماری ها در بارداری / فشار خون

فشار خون در دوران بارداری – تاثیر بیماریها در بارداری

آبان ۱۵, ۱۳۹۵ در ۱۱:۳۰ ب.ظ توسط

فشار خون در دوران بارداری 3

فشار خون در دوران بارداری

فشار خون بالا در دوران بارداری یکی از علل مرگ و میر و عارضه‌‌دار شدن بارداری‌ها در دنیاست بنابراین در دوران بارداری فشارخون باید به دقت کنترل شود. این فشارخون معمولاً از هفته بیستم بارداری آغاز می شود و تا پایان بارداری ادامه دارد. در این شرایط پزشک، فشارخون مادر را به طور دقیق اندازه گیری می کند تا این فشارخون به وضعیت پره اکلامپسی منجر نشود.

کنترل فشارخون در دوران بارداری امریست حیاتی

کنترل فشار خون در دوران بارداری امریست حیاتی

اگر بیمار بعد از هفته بیستم بارداری دچار افزایش فشارخون شدید ولی بدون دفع پروتئین در ادرار باشد، افزایش فشارخون به علت بارداری خوانده می‌شود همچنین خانم‌هایی که بعد از طی نیمه اول بارداری دچار افزایش فشارخون می‌شوند و در ادرار پروتئین دفع می‌شود پره اکلامپسی خوانده می‌شوند.

معمولاً افزایش فشارخون عبارتست از فشار برابر با ۹۰/۱۴۰ یا حتی اگر یکی از این دو عدد افزایش یابد؛ این اختلال معمولاً هیچ علامت قابل توجهی ندارد مگر آنکه بسیار بالا رود.

تأثیر افزایش فشار خون بارداری بر سلامت مادر و کودک:

این امر بستگی به آن دارد که مادر هنگام ابتلا در چه ماهی از بارداری باشد و فشار خون به چه میزان بالاست.

هر چه فشارخون بالاتر و سن بارداری پایین‌تر باشد خطر بیشتر است، خطر ایجاد پره‌اکلامپسی در شرایطی که افزایش فشارخون قبل از هفته ۳۰ ایجاد شده باشد دو برابر است با این حال از هر چهار خانم مبتلا به افزایش فشار خون یک نفر در دوران بارداری، زایمان و یا بلافاصله بعد از آن مبتلا به پره‌اکلامپسی است.

عوارض :

ابتلا به افزایش فشار خون بارداری خطرات دیگری از‌ جمله عقب افتادن رشد در داخل رحم، زایمان زودرس، جداشدگی جفت و مرده زایی به دنبال دارد.

چگونه می‌توان افزایش فشار خون بارداری را کنترل کرد:

خانم‌های باردار باید طبق برنامه برای ویزیت‌های دوران بارداری مراجعه کنند و فشار خون آنها کنترل شود و در صورت شک باید آزمایش‌های تشخیصی درخواست شود.

به علت اینکه پرفشاری خون بر گردش خون جنین تأثیر می‌گذارد پزشک درخواست سونوگرافی می‌کند تا از رشد جنین و میزان مایع آمنیوتیک اطمینان حاصل کند گاهی نیز نیاز به سونوداپلر می‌شود. همچنین نیاز به یک سری آزمایش‌های خون و جمع‌آوری ادرار ۲۴ ساعته از نظر دفع پروتئین است.

فشار خون در دوران بارداری روی چند باید باشد:

در صورتی که فشار خون زیر ۱۱۰/۱۶۰ باشد و سایر نشانه‌ها نیز وجود نداشته باشد بیمار مبتلا به افزایش فشارخون خفیف در بارداری است.

در صورت مشاهده علایم پره اکلامپسی از جمله افزایش ناگهانی وزن، سردرد مداوم یا شدید، تغیرات دید، درد بالای شکم و یا حساسیت آن ناحیه، تهوع و استفراغ و یا جدا‌شدگی جفت شامل لکه‌بینی یا خونریزی از واژن یا درد و حساس شدن رحم در لمس بیمار سریعاً به پزشک مراجعه کنند.

اگر فشارخون ۱۱۰/۱۶۰ یا بیشتر باشد بیمار باید تحت درمان دارویی قرار گیرد و تا زمان تولد نوزاد بستری شود.

 

برچسب‌ها, , , , ,

پاسخ دهید

WordPress spam blocked by CleanTalk.