0

بیماری ها در بارداری / ناهنجاری‌های زایمان

ناهنجاری‌های زایمان

آبان ۱۵, ۱۳۹۵ در ۱۱:۰۱ ب.ظ توسط

ناهنجاری‌های زایمان 3

ناهنجاری‌های زایمان

برای یک زایمان سالم، بچه و بند ناف باید در موقعیت درستی در کانال زایمان قرار بگیرند. درمان بسیاری از مشکلات، زایمان سزارین است.

در زایمان طبیعی ، رحم به طور ریتمیک دچار انقباضاتی شده و بچه و جفت را به سمت بیرون هدایت می‌کند. زنی که اولین بچه خود را باردار شده است، مدت زمان متوسط از شروع زایمان تا بیرون آمدن کامل بچه، حدود ۱۴ ساعت است. برای زنی که قبلاً حداقل یک زایمان داشته است، این مدت ۸ ساعت خواهد بود.

vaginal-birth-vs-c-section-miracle-work-vs-medical-work

زایمان سزارین و زایمان طبیعی – ناهنجاری‌های زایمان

 

 

حین زایمان، دکتر به طور مرتب گردنه رحم را هر دو ساعت یکبار چک می‌کند تا ببیند تا کجا گشاد شده است. وقتی گردنه رحم به طور کامل باز شود، به قطر ۱۰ سانتی‌متر خواهد رسید. در این زمان، سر بچه جای کافی برای حرکت کردن در واژن و بیرون آمدن را خواهد داشت.پرستار یا دکتر ضربان‌قلب نوزاد را نیز طی زایمان چک می‌کنند. ضربان‌قلب نوزاد طی زایمان باید بین ۱۱۰ تا ۱۶۰ ضربه در دقیقه باشد.

اکثر بیمارستان‌ها از مانیتورهای الکترونیکی جنین استفاده می‌کنند که با این وسیله یک میکروفون مخصوص روی شکم مادر بالای رحم گذاشته می‌شود که این میکروفون به مانیتور جنین متصل است و صدای ضربان‌قلب نوزاد را پخش کرده و ضربان‌قلب او را ثبت می‌کند. یکی دیگر از کارکردهای این مانیتورها، ثبت انقباضات زایمان مادر است.

زایمان کُند- ناهنجاری‌های زایمان

بعضی از خانم‌ها زایمان‌هایی به طور غیرطبیعی کند دارند که علت آن معمولاً انقباضات کم و دیربه دیر می‌باشد. دکتر با نگاه کردن به مانیتور جنین و دریافتن اینکه گردنه رحم به کندی رو به گشاد شدن است، متوجه این موضوع خواهد شد. درمان معمول زایمان کند، تجویز داروی  oxytocin به صورت درون‌وریدی است. اکسی‌توسین انقباضات زایمان را سرعت بخشیده و باعث قوی‌تر شدن آنها می‌شود.

در طول زایمان، ممکن است قبل از بیرون آمدن بچه، بخشی از بند ناف به داخل واژن بیفتد در اینصورت بند ناف بین سر نوزاد و دیواره‌های گردنه رحم فشرده شده و ذخیره خون به نوزاد قطع می‌شود. اگر زایمان به سرعت اتفاق نیفتد، برای نجات جان بچه، عمل سزارین انجام می‌گیرد.

تغییر ضربان‌قلب نوزاد- ناهنجاری‌های زایمان

ضربان‌قلب نوزاد در طول زایمان باید به طور طبیعی یکنواخت باشد. اما در بعضی مواقع، ممکن است طی انقباضات رحمی، ضربان‌قلب او دچار افت شود.

فشرده شدن سر نوزاد در دیواره‌های لگن مادر ممکن است کند شدنی کاملاً طبیعی در ضربان‌قلب بچه ایجاد کند.علل اصلی کند شدن ضربان‌قلب بچه شامل مشکلات مربوط به جفت و فشرده شدن بند ناف است.

ازآنجا که این کند شدن‌ها می‌تواند به این معنی باشد که به جنین اکسیژن کافی نمی‌رسد، نیاز به زایمان سریع خواهد بود.

خونریزی و جدا شدن زودرس جفت – ناهنجاری‌های زایمان

جدا شدن زودرس جفت یکی از خطرناک ترین مشکلات بارداری است.

در این شرایط جفت زودتر از موعد، از دیواره رحم جدا می شود و دیگر اکسیژن به جنین نمی رسد. خونریزی واژینال، گرفتگی و درد شکم و انقباضات رحمی شایع ترین علامت های این مشکل هستند.

 اگر این جداشدن جزئی باشد، چند روز استراحت و عدم تحرک بدنی، وضعیت را بهبود می بخشد. اما در موارد شدید بستری شدن در بیمارستان و به دنیاآوردن هرچه سریع تر نوزاد تنها راه حل خواهد بود.

برچسب‌ها, , , , , , ,

پاسخ دهید

WordPress spam blocked by CleanTalk.