0

افزایش شیر مادر / مادر در دوران شیردهی

روش های افزایش شیر مادر در دوران شیردهی

آبان ۱۸, ۱۳۹۵ در ۱۰:۰۵ ب.ظ توسط

روش های افزایش شیر مادر در دوران شیردهی

روش های افزایش شیر مادر در دوران شیردهی

افزایش شیر مادر در هر فرد به عواملی مختص به خود او بستگی دارد و غذاهایی که باعث افزایش شیر مادر می شود ،  ممکن است با زنان دیگر کمی متفاوت باشد .به نحوی که دارو یا غذایی که در یک نفر باعث افزایش شیر مادر می شود، ممکن است در دیگری اثر چندانی نداشته باشد.

افزایش شیر مادر در دوران شیردهی

افزایش شیر مادر در دوران شیردهی

توصیه های عمومی برای افزایش شیر مادر

توصیه ۱ –  در صورت نداشتن آرامش میزان و کیفیت شیر مادر تحت تأثیر قرار می گیرد. استرس کیفیت شیر را دچار تغییراتی خواهد کرد که می تواند باعث کاهش تمایل نوزاد به مکیدن پستان شود که این مسأله به کاهش بیشتر شیر منجر خواهد شد. بنابراین به مادران و پزشکان توصیه می شود ابتدا آرامش روحی را تأمین کنید و سپس به سراغ مواد غذایی و داروهای شیر افزا بروید.

توصیه ۲ –  یبوست سبب کاهش کیفیت شیر مادر شده که در نتیجه تمایل نوزاد را برای خوردن شیر پایین می آورد که این خود منجر به کاهش شیر مادر می شود.

توصیه ۳ – بسیاری از ناتوانی های مادران در تأمین شیر کافی برای فرزندانشان، به عدم تعادل و کمبود هورمون های زنانه مربوط می شود. این مشکلات با رعایت نکردن اصول پس از زایمان مانند استراحت نکردن کافی، نخوردن غذاهای مقوی و …..تشدید و منجر به عوارضی از جمله افسردگی پس از زایمان، کاهش یا قطع شیر، ریزش مو و … خواهد شد.

توصیه ۴ – بسیاری از مادران جوان، به جای آن که به فکر سلامت خود و نوزادشان باشند، به دنبال تناسب اندام هستند و در دوران شیردهی اقدام به گرفتن رژیم می کنند که کاری است بسیار غیرعلمی که می تواند علاوه بر محرومیت نوزاد از شیر باکیفیت و عدم افزایش شیر مادر ، عوارض ناگواری ازجمله ریزش موی شدید مادر را به دنبال داشته باشد و این در حالی است که خود شیردهی، یکی از مهمترین عوامل بازگشت وزن مادر به حالت سابق است.پس رژیم سخت و غیر اصولی را از برنامه های خود حذف کنید.

توصیه ۵ – مهمترین عامل تحریکی افزایش شیر مادر مکیدن سینه توسط نوزاد است بنابراین از کارهایی که تمایل او را به مکیدن شیر از پستان کم می کند خودداری کنید.

در زیر به شرح برخی این عوامل می پردازیم:

 • هر گونه خوراکی جز شیر که به کودک می دهید، به همان اندازه از شدت و مدت مکیدن سینه از سوی شیرخوار کم می شود و این باعث می‌شود که بدن مادر شیر کمتری تولید کند. بنابراین سعی کنید تا ۶-۴ ماهگی، غذایی غیر از شیر به فرزند خود ندهید.

 • مکیدن شیر از شیشه برای کودک، راحت تر از سینه مادر است. بنابراین، تغذیه  کودک با شیشه  باعث می‌شود که کودک  سینه را به خوبی نگیرد و با شیشه تغذیه کند که منجر به خشک شدن شیر مادر می شود.

 • مکیدن پستانک باعث می شود که کودک با نحوه شیر خوردن از سینه مادر مشکل پیدا کند و مقدار زمانی که کودک با سینه مادر ارتباط برقرار می‌کند کمتر شده و در نتیجه میزان شیر مادر کاهش می یابد.

 • محافظ نوک سینه نیز ممکن است منجر به «مشکل کودک با نوک سینه» شود. همچنین، باعث می‌شود که تحریک نوک سینه که در انتقال شیر نقش مهمی دارد کم شود و در نتیجه میزان تولید شیر کاهش یابد.

 • ورزش های شدید و سنگین موجب پیدایش اسید لاکتیک در بدن مادر می گردد که ممکن است طعم تلخی در شیر ایجاد شود و شیرخوار از خوردن شیر و مکیدن سینه مادر امتناع کند.در این مواقع لازم است مادر قبل از شیردادن، سینه خود را بشوید و اگر هنوز کودک مایل به شیر خوردن نیست مقدار کمی از شیر خود را قبل از تغذیه شیرخوار بدوشد و دور بریزد و یا پس از شیر دادن به انجام فعالیت های سنگین بپردازد.

  در اینجا لازم به ذکر است از هرگونه فعالیت سنگین به ویژه در روزهای نخست پس از زایمان خودداری کنید.

 • مصرف برخی غذاها ممکن است روی طعم شیر اثر بگذارد و تغییر ناگهانی طعم شیر سبب تمایل نداشتن شیرخوار به شیرخوردن شود. سیـر، انواع کلـم، پـیاز، تربچه و یا غذاهـای پر ادویه و تند از این دسته هستند.

 • مصرف نوشابه، چای ،قهوه و شکلات که دارای کافئین می باشند و الکل ممکن است سبب تحریک پذیری، بی اشتهایی و کم خوابی شیرخوار شود.

 • از خوردن مواد حساسیت زا و آلرژی زا نیر خودداری کنید.

  توصیه ۶ – برخی کودکان غالباً در چند هفته اول می‌خوابند و خیلی کم تقاضای شیر می‌کنند اما شما در هر صورت هر دو ساعت یک بار در روز و هر ۴ ساعت در شب به کودک شیر دهید زیرا این کار روند افزایش شیر مادر را حفظ می کند.

  توصیه ۷ – اگر عقیده و تمایل به افزایش شیر مادر دارید ، بگذارید کودک در هر وعده، از یک سینه به طورکامل تغذیه کند و سپس سینه دیگر را به او بدهید.

  توصیه ۸ – از شایعترین علل کاهش تولید شیر مخصوصاً در ۴ تا ۶ ماه اول شیردهی خستگی مادر می باشد. مادر شیرده را باید تشویق کرد تا در طول روز به اندازه کافی استراحت کند، حجم کارهای خود را کاهش دهد و از اطرافیان به خصوص همسرش در کارهای خود کمک بگیرد.

  توصیه ۹ – ورزش کردن سبک (ورزش و فعالیت های سنگین منظور نیست) نه تنها شیر مادر را کم نمی کند، بلکه به شیر دادن او نیز کمک می کند.همچنین از افسردگی مادر در این دوران نیز جلوگیری کرده و او را به آرامش ، اندام و ظاهر دلخواهش می رساند.

مواد غذایی افزاینده شیر مادر

از مواد غذایی می توان به زردآلو،جو و جوانه جو،آب هویج،برنج قهوه ای،کله پاچه،پستان بز شیر ده،کاچی،شیر عسل،برخی مغز ها مانند پسته و بادام و فندق،گندم و جوانه گندم اشاره کرد.

مواد دارویی سنتی افزاینده شیر مادر

تخم رازیانه، زیره سبز، زیره سیاه، سیاهدانه، انیسون، گزنه، تخم یونجه، تخم هویج، تخم شوید، تخم شاهى، تخم ترب، تخم شاهتره، گلپر، بالنگو، زنیان، تخم ریحان، تخم خشخاش، ابهل، قدومه سرخ، شیرزاد، نیشکر، چای، آنغوزه (صمغ انجدان) و ….
از مهترین این مواد رازیانه و سیاهدانه است که به در مورد رازیانه باید توجه کنید که در دوران حیض به دلیل افزایش خونریزی مصرفش را قطع بکنید.

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , ,

پاسخ دهید

WordPress spam blocked by CleanTalk.