0

مادر در دوران شیردهی / مقدار نیاز به مواد غذایی

مقدار نیاز مواد غذایی در دوران شیردهی و ارزش غذایی آنها

آبان ۱۸, ۱۳۹۵ در ۷:۲۰ ب.ظ توسط

میزان تغذیه

مقدار نیاز مواد غذایی در دوران شیردهی

مقدار نیاز به مواد غذایی در دوران شیردهی شاید  جهت حفظ سلامت مادر و نوزاد ، سوال اکثر تازه مادران و خانواده های آنها باشد تا هم از نگرانی اضافه وزن و هم از نگرانی پایین آمدن کیفیت شیردهی آزاد شوند . در اینجا  به مقدار مورد نیاز مواد غذایی برای مادران عزیز اشاره خواهیم کرد .

میزان غذای مورد نیاز برای سلامت مادر و نوزاد در دوران شیردهی چقدر است؟

میزان غذای مورد نیاز برای سلامت مادر و نوزاد در دوران شیردهی چقدر است؟

انرژی

خوردن کمتر از ۱۸۰۰ کالری در روز منجر به کاهش تولید شیردهی و ضعف می‌‌شود. نیاز یک مادر شیر ده به انرژی ۵۰۰ کالری بیشتر از یک خانم در حالت عادی وباهمان قد و وزن است. این میزان انرژی اضافه برای تولید شیر به میزان کافی و سوزاندن چربی های اضافه تجمع شده در دوران بارداری از این طریق می باشد.

چربی

تغییر مقدار و نوع چربی در رژیم غذایی مادر شیرده موجب تغییر چربی شیر مادر می گردد.اگر مادری در دوران شیردهی چربی نخورد چربی های ذخیره شده در بدنش سوخته می شود اما مقدار کلسترول شیر مادر با رژیم غذایی او تغییر نمی کند ولی با ادامه شیر دادن به تدریج کاهش می یابد.

کلسیم

در دوران شیردهی نیاز مادر شیرده به کلسیم ۴۰۰ میلی گرم بیشتر از مقدار مورد نیاز زنان در حالت عادی است.
شیر یکی از موادغذایی است که مادر شیر ده می تواند مصرف کند تا کلسیم کافی به بدن او برسد. اگر مادر نسبت به شیر الرژی دارد و یا شیر را دوست ندارد باید کلسیم رژیم غذایی او از طرق دیگر تأمین شود.

آهن

مادر از راه شیر آهن زیادی دفع نمی کند و نیازش به آهن مانند یک خانم جوان یعنی ۱۵ میلی گرم در روز می باشد.اما باید توجه داشته باشید که مادر آهن زیادی حین زایمان از دست داده است پس حتماً باید پس از زایمان میزان آهن در بدنش کنترل شود.

روی

مادر شیرده  باید روزانه ۱۲تا۱۴ میلی گرم روی از راه غذا دریافت کند.نیاز او به روی در دوران شیردهی بیشتر از دوران بارداری است زیرا مقدار روی شیر مادر در خلال چند ماه اول به تدریج کاهش می یابد.اگر مادر خود دچار کمبود روی باشد مقدار روی شیر او نیز کم است.

پروتئین

نیاز مادر به پروتئین در دوران شیردهی حدود ۱۵ تا ۲۰  گرم بیشتر از یک خانم در حالت عادی است.اما توجه داشته باشید که خوردن بیشتر از اندازه مواد پروتئینی مانند شیر و گوشت شیر مادر را زیاد تر نمی کند.

مایعات

در دوران شیردهی مادر روزانه حدود ۸ لیوان آب نیاز دارد تا دچار کم آبی بدن نگردد.بعضی از مردم  تصور می کنند اگر مادر باردار بیشتر مایعات بخورد شیر او بهتر و بیشتر می شود و تصور بعضی دیگر این است که خوردن مایعات بیشتر شیر را آبکی می کند ولی این تصورات حقیقت ندارد. اگر مادر شیر ده مایعات کم بخورد، ادرار او کم می شود ولی شیر او کم نخواهد شد.

ویتامین ها

با افزایش متابولیسم بدن و فرایند های شیر سازی،  نیاز به ویتامین ها در بدن افزایش می یابد. علاوه بر آن بخشی از ویتامین مورد نیاز کودک از طریق شیرمادر تأمین می شود.
مقدار اضافی مورد نیاز ویتامین ها در این دوران در بدن:
ویتامین A : میزان ۵۰۰ میکروگرم در روز و از منابع غنی این ویتامین می توان به طالبی، انبه، زردآلو، هلو، سبزی های برگ سبزتیره و هویج اشاره کرد.
ویتامینC: میزان ۳۰ میلی گرم در روز و از منابع غنی این ویتامین نیز به مرکبات، گوجه فرنگی، فلفل سبز، توت فرنگی می توان اشاره کرد.

برچسب‌ها, , , , , , , ,

پاسخ دهید

WordPress spam blocked by CleanTalk.