0

اصول شیردهی به نوزاد / مادر در دوران شیردهی

اصول شیردهی به نوزاد و روشهای شیر دادن همراه با تصویر

آبان ۲۴, ۱۳۹۵ در ۶:۰۱ ب.ظ توسط

اصول شیردهی به نوزاد

اصول شیردهی به نوزاد

اصول شیردهی به نوزاد آموزشیست که اغلب برای مادران جدید زمان می‌برد بیاموزند. یکی از کلیدهای شیردهی موفق، یادگیری شیوه‌های درست آن است.

عوامل مؤثر موفقیت در شیردهی به نوزاد


اولین عامل موثر

از همان لحظه های ابتدایی تولد ، شیردهی به نوزاد را آغاز کنید. درصد موفقیت در مکیدن شیر در کودکانی که از‌‌ همان ساعت اول بعد از تولد، شیر مادرشان را می‌مکند، بیشتر است.

دومین عامل موثر

هر ۲ الی ۳ ساعت به کودک خود شیر دهید و بهتر است به علائم اولیه گرسنگی نوزاد مانند زمانی که هوشیار به نظر می‌رسد، دستش را نزدیک دهانش می‌برد، شروع به مکیدن می‌نماید، ناله می‌کند و دست و بازو‌هایش را منقبض می‌کند توجه کنید و منتظر آخرین مرحله که گریه کردن است نمانید.

سومین عامل موثر

سعی کنید تا قبل از ۱ ماهگی  از پستانک استفاده نکنید. دادن پستانک یا شیشه شیر به نوزاد می‌تواند مانع خوردن شیر شما گردد. بنابراین تا زمانی که عادت شیردهی او شکل نگرفته  از پستانک استفاده نکنید.

چهارمین عامل موثر

با افزایش آرامش و آسایش خود و قرار گرفتن در محیطی آرام و مناسب هنگام شیردهی به خروج شیر از سینه کمک کنید.

پنجمین عامل موثر

در وضعیت مناسب شیردهی به نوزاد قرارگرفته و از روش های شیردهی آگاهی داشته باشید تا با توجه به شرایط خود بهترین حالت را برگزینید.

حالتهای مختلف شیردهی به نوزاد

حالت در آغوش گرفتن کودک

کودک را به پهلو بخوابانید. او را روی پا‌هایتان قرار بدهید (با استفاده از بالش او را بالا‌تر بیاورید)، به گونه‌ای که سرش روی ساعدتان قرار داشته باشد. اگر از سمت چپ به او شیر می‌دهید، نوزاد باید روی ساعد چپتان قرار بگیرد.

با دست دیگرتان سینه‌تان را به  شکل  (Cشست روی سینه و ۴ انگشت دیگر زیر سینه) نگه دارید یا به شکل U این کار را کنید (سینه‌تان را با انگشت اشاره و شست نگه دارید)

حالت در آغوش گرفتن کودک

حالت در آغوش گرفتن کودک

در آغوش گرفتن به شکل گهواره‌ای معکوس

بسیاری از مادران در هفته‌های اول این وضعیت را ترجیح می‌دهند، زیرا در این حالت بیشترین کنترل را روی کودک دارند: نوزاد را به شیوه ی قبلی اما به حالت معکوس، در آغوش بگیرید؛ یعنی اگر می‌خواهید با سینه ی چپ به او شیر بدهید، او را روی دست راستتان قرار دهید و با دست چپ سینه‌تان را به شکل U نگه دارید.

حالت گهواره ای معکوس

حالت گهواره ای معکوس

مدل فوتبالی یا زیربغلی

اگر سزارین کرده‌اید، این حالت، حالت خوبی است. زیرا در این وضعیت کودک از زخم شما دور خواهد بود: نوزاد را روی بالشی در کنارتان قرار دهید، به گونه‌ای که باسن او نزدیک آرنج شما و پا‌هایش زیر بازو‌هایتان باشد. سپس سینه‌تان را به شکل  «C» نگه دارید.

مدل فوتبالی یا زیربغلی

مدل فوتبالی یا زیربغلی

حالت خوابیده به پهلو

حالت راحت هنگام شیردهی شبانه این است که به پهلو بخوابید. با نوزادتان به پهلو بخوابید به طوری که روبروی شما باشد. او را در بازوانتان به گونه‌ای که پشت او در راستای ساعدتان باشد، بغل کنید. می‌توانید زیر سر یا پشتتان، یک بالش قرار دهید تا راحت‌تر باشید. یک بالش هم پشت نوزادتان قرار دهید تا هنگام شیر خوردن به عقب غلت نخورد.

حالت خوابیده به پهلو

حالتهای مختلف شیر دهی به دوقلوها

حالتهای مختلف شیر دهی به دوقلوها

 

منبع :

فیلم آموزش نحوه صحیح شیر دادن به نوزاد (آپارات)

اصول شیر دهی (پارسه گرد)

 

برچسب‌ها, , , , , , ,

پاسخ دهید

WordPress spam blocked by CleanTalk.