0

انتخاب بیمارستان / زایمان و بعد از زایمان

انتخاب بیمارستان و پزشک و رعایت نکات مهم در انتخاب

آبان ۲۵, ۱۳۹۵ در ۱۱:۲۳ ق.ظ توسط

انتخاب بیمارستان و پزشک

انتخاب بیمارستان

انتخاب بیمارستان و پزشک مناسب یکی از بزرگترین دغدغه های مادران باردار و خانواده ایشان برای وضع حمل است. مهمترین نکته که باید به آن توجه کنید این است که برای جلوگیری از استرس تا قبل ماه سوم  بیمارستان و پزشک خود را انتخاب کنید.

پزشک مناسب

پزشک مناسب

 

انتخاب پزشک مناسب

بسیار بهتر است پزشکی که انتخاب می کنید، طرفدار زایمان طبیعی باشد. چون عمل سزارین هم هزینه و هم عارضه دارد مگر این که مجبور به سزارین اورژانسی شوید.
بسیاری از پزشکان خود را ملزم نمی کنند که طرف قرارداد بیمه باشند و بیشتر پزشکان به ویژه متخصصان اسم و رسم دار فقط در بیمارستان های خصوصی و نیمه خصوصی حضور دارند و از آنجا که زایمان سزارین پول سازتر است، ترجیح می دهند در صورت امکان سراغ زایمان طبیعی نروند.

البته طیف وسیعی از متخصصان زنان و زایمان نیز در چندین بیمارستان کار می کنند و این شما هستید که برحسب بودجه مالی تان یکی از بیمارستان ها را انتخاب می کنید، اما گاهی نیز پیش می آید پزشکی که شما او را انتخاب کرده اید، فقط با یک بیمارستان خصوصی یا گران قیمت قرارداد دارد و راه انتخابی برایتان باقی نمی ماند و حتی اگر بیمه باشید، در بسیاری از این بیمارستان ها نمی توانید از امکانات بیمه استفاده کنید و یا اینکه بیمه هزینه ناچیزی را متقبل می شود ؛مگر این که بیمه تکمیلی داشته باشید وگرنه باید کل هزینه را خودتان پرداخت کنید.

اگر هم مایلید که در یک بیمارستان خاص فرزندتان را به دنیا بیاورید، باید پزشکی را انتخاب کنید که در آن بیمارستان مشغول به کار است در غیر این صورت باید قید بیمارستان را بزنید یا پزشک معالجتان را حین دوران بارداری عوض کنید یا اینکه در مواقع بسیار ضروری هزینه زیادی را متقبل شوید تا پزشک شما هنگام زایمان شما در آن بیمارستان خاص حضور داشته باشد.

انتخاب بیمارستان مناسب

بیمارستان مناسب برای زایمان، بیمارستانی است که زایمان سالم و بدون مشکل در آنجا انجام شود و مادر و نوزاد به سلامت آن جا را ترک کنند . در ضمن هر بیمارستانی که هزینه بیشتری دریافت می کند لزومی ندارد بهتر سرویس دهد.

معمولاً مشکل های زایمان قابل پیش بینی نیست، بنابراین بیمارستان باید امکاناتی داشته باشد تا پزشک بتواند ضمن مراقبت کامل از مادر و نوزاد، همه شرایط احتمالی را در نظر بگیرد، چه در زایمان طبیعی و چه در سزارین که ممکن است عوارضی داشته باشد. چگونگی رفتار پرستاران و کادر درمان از زمان پذیرش تا ترخیص، امکانات رفاهی و درمانی بیمارستانی برای مادر و نوزاد، تمیزی بیمارستان و توجه به نیاز‌های کودک و مادر در بیمارستان از جمله عواملی است که بیمارستان‌ها را در درجات مختلف قرار می‌دهد.
در انتخاب  بهترین بیمارستان عوامل مختلفی نقش دارد که به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

وجود متخصص بیهوشی مقیم

بیمارستانی که زایمان در آن انجام می شود باید دارای پزشک بیهوشی مقیم باشد و در تمام مدت عمل حضور داشته باشد، زیرا ممکن است پزشک برای زایمان طبیعی برنامه‌ریزی کند، اما به دلایلی مجبور به سزارین شود، بنابراین اتاق‌عمل و پزشک بیهوشی باید در هر لحظه در دسترس باشند.

امکانات اتاق عمل

اتاق عمل باید مناسب و خون به میزان کافی موجود باشد، به‌خصوص برای سزارین‌های پرخطر

وجود بخش‌ مراقبت های ویژه نوزادان و مجهز بودن بیمارستان

وجود بخش‌های ویژه نوزادان و NICU بسیارمهم است. خصوصاً خانم‌هایی که بارداری پرخطر دارند، حتماً باید در این بیمارستان‌ها زایمان کنند.
متأسفانه گاهی نوزادی در هفته ۳۵ بارداری و با وزن ۲ کیلوگرم با سزارین متولد می‌شود، ولی به دلیل اینکه امکانات کافی وجود ندارد از دست می‌رود. بنابراین اگر هر گونه شک به احتمال بروز مشکلات مادری و جنینی وجود دارد، باید به مادر توصیه شود که در بیمارستان مجهز زایمان کند.

بیمه

تحت پوشش بیمه بودن موضوع مهمی برای انتخاب بیمارستان و پزشک است که از همان ابتدای بارداری باید به آن توجه داشت و هر خانواده‌ای با توجه به سطح درآمد و نوع بیمه باید بیمارستان را انتخاب کند. با توجه به وضع درآمد و نوع بیمه، مراکز مختلفی برای این کار وجود دارد و خوشبختانه هم اکنون در بیمارستان‌های خصوصی هم بیمه‌های تکمیلی را می‌پذیرند.

بیمارستان های دوستدار کودک

تعریف: بیمارستان دوستدار مادر و کودک مکانی است که وقتی هر مادری در هر زمانی از بارداری، زایمان و تا شش هفته پس از زایمان با هر وضعیتی از سلامتی به آن مراجعه کرد، خدمت اثربخش و کارآمد دریافت کند؛ به صورتی که سلامت جنین و نوزاد او در این مکان تأمین شود و این حضور برای او خاطره‌ای خوشایند از فرایند بارداری و زایمان باقی بگذارد.

اهداف: کاهش مرگ و میر مادران و نوزادان براثر عوارض بارداری و زایمان و پس از زایمان، کاهش میزان سزارین‌های غیرضروری، ترویج روش‌های مختلف زایمان طبیعی کم‌درد یا بی‌درد به گونه‌ای که مادران حق انتخاب داشته باشند، بهبود کیفیت خدمات بیمارستانی در فوریت‌های مامایی و زایمان، کاهش تأخیر در شروع درمان مادران در معرض خطر، طبیعی بودن روند زایمان، آزادی عمل و استقلال مادر و مسؤولیت‌پذیری ارائه‌دهندگان و گیرندگان خدمت از جمله اهداف کلی این بیمارستان‌ها محسوب می‌شود.

خدمات: از طرفی ارائه مراقبت‌های معمول دوران بارداری و زایمان و پس از زایمان براساس پروتکل‌های وزارت بهداشت، فراهم بودن کلاس‌های آمادگی زایمان برای مادران و همراهان آن ها، انجام زایمان فیزیولوژیک به روش‌های کاهش درد، رعایت خلوت مادران  و کمک به مادر برای شیردهی نوزاد از همان دقایق اولیه زایمان جزو خدمات مهم بیمارستان‌های دوستدار مادر و کودک است.

بیمارستان دوستدار کودک باید تمام زنان باردار را در مورد فواید و مزیت‌‌های شیردهی باخبر کند. به مادران برای شروع شیردهی ظرف نیم ساعت پس از تولد کمک کند و روش شیردهی و تداوم آن‌ را به مادران نشان دهند، حتی اگر باید از نوزاد خود جدا باشند.

 

چنین بیمارستان‌هایی باید:

  • به نوزادان تازه‌متولدشده هیچ غذا یا نوشیدنی دیگری غیر از شیر مادر و حتی آب ندهند، مگر اینکه پزشک تجویز کرده باشد.

  • اصول اولیه مراقبت از کودک را به مادران آموزش دهند که اجازه می‌دهد مادران و نوزادان بدون مشکل با یکدیگر باشند.

  • اصول تغذیه صحیح با شیرمادر را به مادران آموزش دهند و او را به این امر تشویق کنند.

  • به نوزاد به غیر از شیر مادر، هیچ ‌نوع پستانک، شیشه شیر یا… ندهند.

  • در زمان ترخیص از بیمارستان، مادر را به گروه‌ها یا مراکز شیردهی و پشتیبان شیردهی برای هر نوع کمک معرفی کنند.

برچسب‌ها, , ,

پاسخ دهید

WordPress spam blocked by CleanTalk.