0

مشکلات طبیعی نوزاد / نوزاد

مشکلات طبیعی نوزاد تازه متولد شده و مشخصات آن

آبان ۲۶, ۱۳۹۵ در ۶:۵۵ ب.ظ توسط

مشکلاط طبیعی نوزاد

مشکلات طبیعی نوزاد

مشکلات طبیعی نوزاد در ابتدا برای خانواده ها نگرانی ایجاد می کند اما جای نگرانی نیست و لزوماً نیاز به مراجعه به پزشک نیست.

ترشحات چشم

گاهی به دلیل بسته شدن مجرای اشک در چشم نوزادان  در چند هفته اول ترشحات زرد رنگ و چسبناکی به وجود می آید.
و این مشکلات طبیعی نوزاد با فعال شدن غدد اشک در حدود هفته ی سوم،اشک تولید شده و معمولاً از طریق مجرای باریکی از گوشه چشم به درون بینی می ریزد. گاهی انتهای این مجرا در طرف بینی با یک پرده نازک مسدود می شود که باید هنگام تولد پاره شود تا راه تخلیه اشک را به درون بینی باز نماید.
در صورت  خوب باز نشدن این مجرا (که غالباً اینگونه است )راه خروج اشک بسته می ماند. برای رفع این مشکل و جمع نشدن اشک در چشم، مجاری اشک را که در دو طرف قسمت فرو رفتگی بینی و بین دو چشم قرار دارند  به آرامی ماساژ می دهند . ماساژ مایع جمع شده را تحت فشار قرار می دهد و فشار وارده مجرای بسته را باز می کند.
برای جلوگیری از عفونت ، هنگام باز کردن مجرای اشک ، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک تجویز نماید. مجاری مسدود شده معمولاً پس از مدتی با ماساژ و پماد باز می شوند. ولی به ندرت باز کردن آن ها به میل زدن  قبل از شش ماهگی احتیاج پیدا می کند.

ترشح چشم از مشکلات طبیعی نوزاد

ترشح چشم از مشکلات طبیعی نوزاد

پوسته های سر

پوسته سر از مشکلات طبیعی نوزاد تازه متولد شده بوده و بسیار شایع است. ممکن است این پوسته ها بسیار درشت و ناخوشایند باشند. معمولاً هر گونه پوست پوست شدن و خشکی پوست در ماه های ابتدایی تولد نوزاد از بین می رود. توجه داشته باشید مالیدن روغن به بدن نوزاد به طور منظم بعد از حمام می تواند باعث بهبود پوسته پوسته شدن و خشکی پوست شود.
در صورت پخش شدن پوسته ها روی سر و زیاد شدن آن ها بهتر است برای گرفتن پماد و معاینه به پزشک مراجعه کنید.

برفک

از دیگر مشکلات طبیعی نوزاد برفک است . برفک شبیه ذرات پنیر سفید در قسمت داخلی لب ها ، روی زبان و سقف دهان دیده می شود. شیر باقی مانده در دهان نوزاد ، محیط مناسبی برای رشد قارچ فراهم می نماید.و عفونت قارچی باعث بروز برفک می شود.
برفک را با شیر باقی مانده در دهان اشتباه نگیرید. شیر را می توان به راحتی از روی زبان با پارچه یا دستمال تمیزی پاک کرد ، ولی برفک به آسانی جدا نمی شود. این عفونت قارچی ممکن است هنگام شیرخوردن نوزاد به سر سینه مادر منتقل شده و آن را زخم کند. برفک یک عفونت ساده و معمولی است و با مالیدن پماد مناسب و داروی ضد قارچ به سرعت درمان می شود.

مدفوع زیاد

مدفوع زیاد یک امر کاملاً آشنا و طبیعی برای مادران می باشد.مدفوع کودکان بیشتر مایع است و بافت هایی شبیه به دانه در آن وجود دارد. تا زمانی که مدفوع کودک رنگ دارد ( رنج رنگی قهوه ای تا سبز و زرد ) و تکه های دانه مانند در آن دیده می شود اشکالی وجود ندارد. اما اگر در مدفوع نوزاد خود متوجه لکه ی خون شدید باید بدانید این مسئله از مشکلات طبیعی نوزاد نیست و وقت آن رسیده است که نزد پزشک بروید.

سینه های بزرگ

سینه های نوزاد تازه متولد شده کمی بزرگ هستند. زیرا هورمون هایی که در دوران بارداری بدن مادر را تحت تأثیر قرار داده و باعث ناراحتی های مختلف شده بودند، روی نوزاد نیز اثر گذاشته اند. زمانی که هورمون ها از بین بروند این مشکل نیز برطرف خواهد شد و جای نکرانی نیست.
در صورت مشاهده قرمزی در سینه نوزاد ، دمای بدن او را اندازه بگیرید تا مطمئن شوید که این قرمزی به خاطر تب است یا نه. اما بهتر است در صورت مشاهده قرمزی در سینه نوزاد، به پزشک مراجعه کنید.

تورم دستگاه تناسلی

در نوزادان پسر آلت تناسلی، به خصوص بیضه ها ممکن است کمی بزرگتر از اندازه طبیعی باشند. در نوزادان دختر نیز لب های آلت تناسلی ممکن است متورم باشد.  به احتمال قوی در معرض هورمون قرار گرفتن نوزاد در شکم مادر، و یا جذب مایع اضافی درون کیسه رحمی توسط این اندام ها دلیل این امر است. در روزهای اول تولد که مایعات اضافی از طریق ادرار از بدن دفع می شوند، این تورم نیز بر طرف خواهد شد.
اگر این تورم تا چند روز پس از تولد نوزاد برطرف نشد بهتر است نزد پزشک بروید، خصوصاً اگر نوزاد شما پسر است. زیرا ممکن است پسرها به هیدروسل (تجمع آب در بیضه ها) مبتلا شوند.

برخی مشکلات طبیعی نوزاد که با سرما خوردگی اشتباه گرفته می شود

گرفتگی بینی

در چند ماه اول پس از تولد، مجاری بینی نوزاد با پرزهای فرش ، لباس ، پتو ، گرد و غبار و باقی مانده شیر و آلرژن های موجود در هوا ، به آسانی بسته می شود و در تنفس تولید سر و صدا و اشکال می کند.این گرفتگی را حتی اگر تنفس با صدای زیادی همراه باشد ، نباید با سرماخوردگی و عفونت اشتباه کرد.
برای باز کردن بینی ، از قطره آب نمک استفاده می کنند و همچنین با مرطوب کردن هوای اتاق به کمک یک کتری بخار به ویژه در هوای سرد زمستان از گرفتگی بینی تا اندازه ای  می توان جلوگیری کرد.

عطسه

کودک تازه متولد شده هنوز به فضایی متفاوت و خارج از رحم عادت نکرده است و نسبت به ذرات و گرد و غبار و پرز موجود در هوا حساس است.پس در تلاش برای خارج کردن این عوامل خارجی از دستگاه تنفسی خود با راه های مختلف از جمله عطسه است. همچنین نوزاد با در معرض نور قرار گرفتن هم ممکن است دچار عطسه شود.پس در صورت مریض نبودن هم امکان عطسه های مداوم به دلایل بالا وجود دارد.
اگر عطسه های نوزاد با خس خس کردن همراه باشد او را نزد پزشک برده تا از تمیزی ریه ها، طبیعی بودن بلع، سلامتی تنفس، و آلرژی داشتن یا نداشتن او اطمینان حاصل کنید.

صدای عجیب

در پایان ماه اول ، ترشح بزاق نوزاد به قدری زیاد می شود که نمی تواند آن را به آسانی فرو برد. بزاق باقی مانده ، در ته حلق جمع می شود و صدایی تولید می کند که شبیه خس خس سینه هنگام سرماخوردگی است ولی نباید با سرماخوردگی اشتباه گرفته شود. ترشح بزاق هنگام خواب کاهش می یابد و این صدا وقتی نوزاد به خواب می رود ، کمتر می شود. وضع خوابیدن نوزاد در رفع این مشکل مؤثر است. اگر نوزاد را روی شکم بخوابانید ، بزاق به جای این که در گلو جمع شود ، به داخل دهان می ریزد.
پس از مدتی با بالا رفتن قدرت فرو بردن بزاق توسط نوزاد این مشکل از بین می رود.

نوزادان صداهای زیادی از خود تولید می کنند. نوزاد خرخر و غرغر می کند، و ممکن است زمانی که با بینی نفس می کشد، تنفسش صدا دار باشد. که علت باریک بودن مسیرهای عبور هوا در مراحل اولیه ی زندگی نوزاد تازه متولدشده است.باریکی این مجرا سبب جمع شدن مخاط در بینی می شود که تمیز کردن بینی نوزاد،این مشکل را کاهش می دهد.
اگر حتی پس از تمیز کردن بینی، هر تنفس نوزاد با خرخر همراه است بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

ترشحات غلیظ بینی

ترشحات بینی معمولاً هنگام صبح ، به علت ماندن در طول شب غلیظ می شوند و مشاهده ترشحات غلیظ در نوزاد ، به تنهایی دلیل عفونت و بیماری نیست.
این علائم اگر با تب ملایم ، بی قراری ، کم اشتهایی و تغییر رفتار نوزاد همراه باشد ، احتمال عفونت زیاد است. در این مورد باید به پزشک مراجعه کرد.

شکل غیر عادی سر

طی روند زایمان طبیعی و زمان بیرون آمدن سر نوزاد از لگن مادر، ممکن است ناهمواری هایی در استخوان سر نوزاد ایجاد شود. حتی اگر کودک بیش از حد به پشت بخوابد ممکن است پشت سرش مسطح شود. سعی کنید زیاد کودک را به پشت نخوابانید و بیشتر او را در آغوش بگیرید.
اگر علی رغم همه ی تلاش ها سر کودک همچنان شکلی غیر عادی و یا مسطح داشت، مسئله را با پزشک خود درمیان بگذارید. ممکن است پزشک پیشنهاد کند تا از کلاه مخصوصی برای نوزاد استفاده کنید تا شکل سر نوزاد درست و عادی شود. فراموش نکنید این اقدام تنها در ۴ تا ۶ ماهگی مؤثر است.

تشنج نوزاد در خواب و یا بیداری

در بخش مشکلات طبیعی نوزاد ، تشنج قسمتی از تکامل نوزاد است. زمانی که نوزاد تشنج می کند اعضای بدن او دچار انقباض و گرفتگی می شود. در در ماه های اول پس از تولد کودک با تغییرات زیادی مواجه می شود که هریک می تواند باعث واکنش های ناشی از وحشت زدگی در کودک شود. شاید این واکنش ها رندم بوده و یا اینکه بر اثر صدایی باشند که کودک شنیده است، به هرحال نوزاد در عرض ۳-۴ ماه خود را با شرایط وفق می دهد و جای نگرانی نیست.تنها در صورت مشاهده نکردن علائم تشنج بهتر است با پزشک مشورت کنید.

چپ بودن چشم ها

انحراف چشم در نوزادان تا حدی قابل قبول است و ممکن است چشم ها به داخل متمایل باشند. زمان می برد تا کودک بتواند ماهیچه های چشم خود را کنترل کند و از تکنیک های تمرکز استفاده کند.
اگر پس از گذشت ۶ ماه هنوز احساس می کردید که چشمان نوزادتان انحراف دارد، بهتر است برای انجام معاینات به پزشک مراجعه کنید.

دیدن خون در پوشک

دلایل زیادی برای دیدن خون می تواند وجود داشته باشد،از جمله هنگامی که نوزاد دختر است به دلیل رها شدن هورمون ها در رحم،هنگامی که نوزاد پسر است و اخیراً ختنه شده،زمانی که کودک عرق سوز شده باشد و یا ایجاد شدن زخم به دلیل حرکت سخت مدفوع در روده شما در صورت داشتن نگرانی و برای اطمینان خاطر بیشتر می توانید  به پزشک مراجعه کنید.

 

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , ,

پاسخ دهید

WordPress spam blocked by CleanTalk.