0

نوزاد / نوزاد نارس

نوزاد نارس ، علل زایمان زودرس ، مراقبتهای ویژه از نوزادان زودرس

آبان ۲۶, ۱۳۹۵ در ۴:۳۴ ب.ظ توسط

نوزاد نارس

نوزاد نارس

نوزاد نارس به نوزادانی می گویند که قبل از هفته ۳۷ بارداری به دنیا می آیند. زایمان زودرس علل مختلفی دارد از جمله چند قلو زایی که امروزه به دلیل بارداری های مصنوعی افزایش یافته است. بهترین راه پیشگیری از تولد نوزاد نارس، مراقبت از مادر باردار و حفظ سلامت او می باشد.

به‌طور کلی نوزادان در یکی از این سه حالت تولد، به دنیا می‌آیند:

نوزادانی که زود هنگام به دنیا می‌آیند و نارس نامیده می شوند. (کمتر از ۳۷ هفته)
نوزادانی که به موقع به دنیا می‌آیند. (۴۲-۳۷ هفته)
نوزادانی که بعد از این مدت به دنیا می‌آیند .(بعد از ۴۲ هفته)

نوزاد نارس

نوزاد نارس

ویژگی های نوزادان نارس

لاغر و نحیف بودن و وزن کمتر از ۲٫۵ کیلوگرم
اندازه بزرگ سر نسبت به کل بدن
چربی کم زیر پوست
پوست نازک و براق و صورتی رنگ
قابل مشاهده بودن رگ های زیر پوست
دارا بودن موهای جنینی
صاف بودن کف دست و پا و کم بودن شیارها
ورم دست و پا
حالت شلی و سستی به دلیل رشد ناکافی عضلات
نمایان بودن عروق مویینه
گوش بسیار نرم و بدون برجستگی های معمول همراه با لاله ی گوش پهن
بافت پستان رشد نیافته
در نوزادان پسر ممکن است کیسه بیضه پایین نیامده باشد و یا کیسه بیضه، بسیار کوچک باشد.
تنفس تند
ضعف در مکیدن شیر
خواب بیش از حد

برخی علل تولد نوزاد نارس

رحم  ضعیف
سابقه خانوادگی زایمان زودرس
عفونت در دستگاه مجاری ادراری
عفونت واژن
بیماری قلبی
دیابت
تغذیه  بد و نامناسب در طول دوران بارداری
سن مادر (مادران جوان‌تر از ۱۶ سال و بزرگتر از ۳۵ سال)
استفاده از دخانیات، کوکائین و…
پری‌اکلامپسی (فشارخون بسیار بالا و وجود پروتئین در ادرار که از هفته بیستم ثبت شده است).
پاره شدن زودهنگام کیسه آب
عوامل روانی و عاطفی و آمادگی والدین
چند قلوزایی
بیماری های مقاربتی
وضعیت نامساعد اقتصادی
اضافه وزن بیش از حد مادر در دوران بارداری

مشکلات نوزاد نارس

 کم‌خونی
خونریزی مغزی و آسیب‌دیدگی ماده سفیدرنگ مغز
مشکلات تنفسی به دلیل ریه‌های نابالغ و خونریزی ریه‌ها
التهاب شدید در روده‌ها
مشکلات قلبی
احتمال بیشتر مبتلا شدن به مشکلات شنوایی و بینایی
معلولیت نیمی از نوزادان متولد شده که در هفته ۲۴ تا ۲۸ بارداری به دنیا می آیند.
زردی (نارس بودن کبد که نمی‌تواند ماده‌ی زردی راتجزیه و دفع کند)
کم بودن قند خون
 مشکلات مربوط به کنترل دما به دلیل ذخیره اندک چربی
مشکلات مربوط به دستگاه ایمنی بدن که عدم رشد کافی و مناسب سیستم دفاعی باعث بروز برخی عفونت‌ها می شود.

مراقبت از نوزاد نارس در بیمارستان

نوزادان نارس به مراقبت بیشتری نیازدارند و دستگاه‌هایی برای نگهداری آنان در بیمارستان‌ها وجود دارد که آن‌ها را انکوباتور می‌نامند.اگر وزن نوزاد کمتر از۱۸۰۰ گرم باشد یا ۵ تا ۶ هفته زودتر متولد شده باشد،  او را دردستگاه قرار می‌دهند. نوزادان نارس رادردستگاه انکوباتور قرار می‌دهند تا هم درجه حرارت بدنشان ثابت بماند و هم ازبرخورد بامحیط خارج محفوظ باشند.اگر نوزاد قبل از ۳۵ هفتگی متولد گردد ممکن است نتواند به پستان مادر مک بزند، بنابراین لوله ای از راه بینی به داخل معده‌ی او وارد می‌گردد و ازاین طریق به او شیر می‌دهند. زمانی که نوزاد آمادگی لازم برای شیر خوردن به دست آورد (وزن او به ۱۸۰۰ گرم رسید)، پزشک او را از انکوباتور خارج می‌کند و مادر می‌تواند به نوزاد خود شیر بدهد و از او مراقبت نماید.

استفاده از صدا و ضربان قلب مادر

نوزادان پس از تولد، صدای مادرشان را به صداهای دیگر ترجیح می دهند. اغلب نوزادان بستری در بخش NICU ضعیف، بیمار و دچار سیستم ایمنی ضعیف هستند و مادران باید دور از آن ها نگه داشته شوند و یا با لباس‌ محافظ با آن ها دیدار کنند اما این شیوه‌ی درمانی بصورت ضبط صدا و پخش آن برای نوزاد می‌تواند تداعی کننده حضور فیزیکی مادر و تسریع در روند درمان نوزاد شود. براساس تحقیقات کارشناسان صدای لالایی و ضربان قلب مادر می‌تواند تأثیری باور نکردنی در رشد و توسعه نوزادان نارس داشته باشد.

مراقبت های ویژه  که در بیمارستان صورت می گیرد عبارتند از:

یک نوزاد متولد شده قبل از موعد مقرر، باید در واحد مراقبت های ویژه نوزادان یا NICU نگهداری شود. تنظیم گرمای NICU یا اتاق مراقبت های ویژه نوزادان باید با توجه به درجه حرارت بدن نوزاد انجام گیرد چون آن ها چربی لازم برای تنظیم درجه حرارت طبیعی بدن خود را ندارند.

کلیه های نوزادان نارس به حدی رشد نکرده است که تعادل آب را در بدن حفظ کند.گروه بخش مراقبت های ویژه نوزادان میزان ادرار نوزاد را از طریق توزین پوشک نوزاد تحت نظر می گیرند تا از تعادل دفع آب از بدن نوزاد و دریافت مایعات نوزاد اطمینان حاصل نمایند.همچنین آزمایش خون انجام می گیرد تا سطح الکترولیت های خون نوزاد کنترل شود.

اندازه گیری وزن در بخش مراقبتهای ویژه

در بخش مراقبت های ویژه نوزادان، نوزادان هر روز وزن می شوند. افزایش وزن مطلوب به اندازه کودک، تعداد هفته هایی که نوزاد در رحم بوده است و سلامت نوزاد بستگی دارد. افزایش وزن می تواند ۵ گرم در روز برای نوزادان بسیار کوچک ۲۴ هفته ای یا ۲۰ گرم در روز برای نوزاد ۳۳ هفته ای باشد.بطور متوسط نوزاد باید ۱۵ گرم در روز افزایش وزن داشته باشد. نوزادان نارس تا زمانی که اضافه وزن مداوم و ثابت روزانه در محیط خارج از انکوباتور را نداشته باشند از بیمارستان مرخص نمی شوند.

توجه

سیم هایی که به نوزاد در اتاق مراقبت ویژه متصل می شود برای بررسی مسائلی از جمله

–  سطح اکسیژن دریافتی نوزاد

–  فشار خون نوزاد

–  دمای بدن نوزاد

–  بررسی ضربان قلب نوزاد

می باشد.

مراقبت به شیوه کانگرویی

به اعتقاد بسیاری از متخصصان در سراسر جهان برقراری رابطه عاطفی و در آغوش کشیدن نوزاد نارس می تواند تأثیر زیادی در تسریع روند درمان او داشته باشد.به همین دلیل شیوه کانگرویی مورد استقبال قرارگرفته است.

در این شیوه پس از عبور از مقطع خطر و هنگامیکه نوزاد امکان خروج از دستگاه را داشته باشد ، مادر می تواند از شیوه کانگرویی از نوزاد مراقبت کند . مادر باید نوزاد را به صورت عمودی و با شیوه ای در آغوش بگیرد ، تا علاوه بر تامین دمای مورد نیاز بدن نوزاد از طریق بدن مادر ، امکان شیر دهی و ایجاد ارتباط عاطفی و حسی با او بیشتر شود.

محققان با بررسی های خود متوجه شدند که این روش جان بسیاری از نوزادان را نجات داده است. در ایران نیز در برخی شهرها درصورتیکه نوزاد مشکل تنفسی نداشته باشد و توانایی تغذیه با شیر مادر را داشته باشد ، مادر و نوزاد را در وضعیت کانگرویی قرار می دهند.

در این شیوه مادر باید نوزاد را همیشه همراه خود داشته باشد و به حالت نشسته بخوابد. در مواردی که مادر باید از نوزاد جدا شود او را به آغوش فرد دیگری می سپارد تا دمای بدن نوزاد کاهش پیدا نکند.این روش مراقبت از نوزاد نارس، ساده ترین روش برای مکان هایی  است که وسایل و تجهیزات پیشرفته پزشکی برای نگهداری از نوزاد نارس وجود ندارد، که بسیار مورد استقبال و استفاده قرار می گیرد.

 

مراقبت های پس از ترخیص از بیمارستان

قبل از ترک بیمارستان برنامه زمانی مشاوره با پزشک را تنظیم کنید و از نحوه ی کاربرد داروها و استفاده از هر نوع تجهیزات ویژه مورد نیاز کودک‌تان آگاهی کسب کنید.

برای انتقال کودک خود به منزل صندلی مناسب نوزادانی که وزن آن ها کم تر از ۲۲۵۰ گرم است را تهیه کنید. شاید لازم شود که بیمارستان قبل از رفتن شما آن را امتحان کند. برای این کار نوزاد را درون صندلی قرار می‌دهند و ضربان قلب و تنفس او را از طریق مانیتور قلبی ریوی بررسی می‌کنند؛ در صورت وجود هرگونه مشکلی، پزشکتان ممکن است استفاده از تخت ماشین را توصیه کند، این تخت به او اجازه می‌ْدهد بدون هیچ خطری در اتومبیل دراز بکشد. مشکلات تنفسی در کودکان نارس رایج است، نزاد را بیشتر از یک ساعت در ماشین نگه ندارید و فردی را کنار او قرار دهید تا چشم از او بر ندارد.

یکی از مؤثرترین راه‌هایی که می‌توانید سلامت و رشد نوزادتان را ارتقاء بدهید ؛تغذیه او با شیر خودتان است.
شیر مادر مملوء از مواد مغذی و آنتی بادی ها است. اگر هنگام تولد نوزاد شما قادر به مکیدن شیر نباشد می‌توانید شیرتان را درست بعد از زایمان بدوشید و از طریق لوله یا شیشه شیر به او شیر بدهید و اگر  نمی‌توانید شیر خودتان را به او بدهید، شیر خشک‌های مدرن گزینه سالم و مناسبی هستند.

توجه :

داشته باشید نوزادان نارس به اندازه کافی در رحم نمانده اند تا مواد غذایی را که نیاز دارند ذخیره کنند. بنابراین نوزادانی که از شیر مادر استفاده می کنند نیاز به استفاده از مکمل غنی کننده شیر مادر دارند که با شیر مادر مخلوط شود. این مکمل به آن ها پروتئین، کالری، آهن، کلسیم و ویتامین بیشتری می دهد.

تفاوت نوزاد نارس با نوزادان هم سن خود :

نوزادانی که نارس متولد می شوند،هم مانند هر نوزاد دیگری دوران رشد خود را پشت سر می گذارند. تنها تفاوتی که با سایر نوزادان کامل هم سن خود دارند، این واقعیت است که اندازه جثه آن ها کوچکتر از بقیه نوزادان هم سن خودشان خواهد بود و  یکی از دلایل آن تفاوت سن واقعی آن ها با سن شناسنامه ای است. پزشک کودک‌ می تواند آن را طبق زمان اصلی تولد او محاسبه کند. این سن در مقایسه با سن شناسنامه‌ای، به رشد مناسب او به مراتب نزدیک‌تر است. اکثر کودکان در ۲ سالگی خودشان را به هم سن و سالان غیرنارس خود خواهند رساند.
مادر یک نوزاد نارس برای اطمینان بیشتر، باید در مورد مراقبت های بهداشتی برای پیشگیری از بروز عوارض، حتماً با دکتر در تماس بوده و با او مشورت کند.

  نکات پیشگیرانه برای حفظ سلامتی نوزاد توسط مادر عبارتند از:

–  تزریق به موقع واکسن آنفولانزا

–  استفاده از شیر خشک با فرمول کالری بالا (تا قادر باشد افزایش وزن زیادی در نوزاد به وجود آورد.)

–  واکسیناسیون دقیق و به موقع نوزاد

برچسب‌ها, , , , , ,

پاسخ دهید

WordPress spam blocked by CleanTalk.