0

بیماری های نوزادان / زردی

بیماری زردی نوزاد ، علت ، درمان و عوارض احتمالی آن

آبان ۲۸, ۱۳۹۵ در ۱۰:۴۵ ق.ظ توسط

زردی نوزاد - 3

بیماری زردی نوزاد

زردی نوزاد یکی از بیماری های رایج در اوایل تولد نوزاد می باشد. زردی در سفیدی چشم و پوست قابل مشاهده است. اگر در روزهای۲-۷ باشد فیزیولوژیک محسوب شده و اگر در ۲۴ ساعت اول تولد باشد و یا با بزرگی کبد و طحال و کم خونی همراه باشد پاتولوژیک و حاد محسوب می شود.

زردی نوزاد - 1

زردی نوزاد

بیماری زردی نوزاد در اثر چیست؟

زردی در اثر تخریب گلبول های قرمز ماده ای به رنگ زرد به نام بیلی روبین در خون ایجاد می شود . این ماده به طور طبیعی به وسیله کبد از خون برداشته می شود ولی چون کبد نوزاد رسیدگی کامل را ندارد در هفته اول تولد معمولاً این ماده در خون زیاد شده و سبب بروز زردی می گردد.

درمان زردی نوزاد چیست؟

برای درمان از نور درمانی یا لامپ های فلور سنت مخصوص استفاده می شود.اگر زردی بسیار بالا باشد و نوردرمانی نتواند در مدت معینی زردی را کاهش دهد تعویض خون انجام می شود.توجه داشته باشید که اگر برای درمان اقدامی صورت نگیرد می تواند منجر به فوت و یا فلج شدن برای تمام عمر نوزاد شود.

توجه:

از قطع شیر دهی و انجام درمان های خانگی مانند استفاده از مهتابی های موجود در منزل و شیر خشت و ترنجبین به شدت خودداری نمایید.

زردی نوزاد - 2

درمان زردی نوزاد با لامپ های فلور سنت

عوارض زردی

زردی به دو شکل در نوزاد مشاهده می‌شود:

زردی محلول در آب: در این نوع زردی همان‌طورکه از نامش پیداست، بیلی‌روبین محلول در آب است و چون محلول است، کبد آن را از طریق ادرار کردن دفع می‌کند.

 
زردی غیرمحلول در آب: در نوع دوم زردی، بیلی‌روبین محلول در آب نیست و از راه ادرار کردن دفع نمی‌شود و در بدن باقی می‌ماند، در صورتی‌که درمان آغاز نشود و میزان بیلی‌روبین بیش از حد شود، در مغز نوزاد رسوب کرده و عقب‌ماندگی ذهنی نوزاد را همراه دارد.

مطالعه بیشتر

کاملترین توضیحات در مورد زردی نوزاد  (سایت دکتر سلام)

همه چیز راجع به زردی نوزادان؛ از پیشگیری تا درمان  (باشگاه خبرنگاران جوان)

برچسب‌ها, , ,

پاسخ دهید

WordPress spam blocked by CleanTalk.