0

بیماری های نوزادان / سرخک یا سرخجه

بیماری سرخک یا سرخجه در نوزادان و علائم آن

آبان ۲۸, ۱۳۹۵ در ۶:۵۸ ب.ظ توسط

سرخک

سرخک یا سرخجه در نوزادان

سرخک یا سرخجه بیماری است که عامل ویروسی دارد. و به صورت جوش‌های کوچک قرمز همراه با تبی ۲ تا ۳ روزه بروز می‌کند. علائم سرخک از سر و صورت شروع شده و سپس در همه ی نقاط بدن گسترش می‌یابد.

 

سرخک -2

ایجاد دانه های صورتی در بیماری سرخک

راههای سرایت بیماری سرخک یا سرخجه

ویروس این بیماری در بزاق و ترشحات حلق ، بینی ، و همینطور در مدفوع ، ادرار و خون وجود دارد . این ویروس ۱۵ روز در بدن وجود دارد ، یک هفته قبل از ایجاد دانه ها و یک هفته بعد از آن و در این دوران مسری است و خانمهای باردار به ویژه در سه ماهه اول باید از تماس با افراد مبتلا پرهیز کنند.البته این خانم ها در زمان ازدواج که واکسیناسیون انجام می دهند ،واکسن سرخک را نیز می زنند.

توجه

در صورت تماس نوزادان سالم با فرد مبتلا باید بدانید اقدامی در پیشگیری موثر نیست حتی تزریق واکسن سرخجه اثری ندارد و نوزاد مبتلا خواهد شد. از زمانی که نوزاد به سرخک مبتلا می‌شود تا زمانی که ضایعات آن روی بدن بروز کنند، ممکن است ۲ هفته‌طول بکشد.

علائم

  1. تب و آبریزش بینی
  2. متورم شدن غدد لنفاوی پشت گوش و گردن نوزاد
  3. ایجاد دانه های صورتی رنگ در بدن

نکته :

فاصله بین شروع تب تا پیدایش دانه های صورتی را دوران یورش می‌نامند این دوره معمولا سه تا چهار روز یا کمتر طول می‌کشد . مهمترین علامت این دوره ترشحات چشم و بینی  و سرفه است که بیشتر موارد با تب ۵/۳۸ تا ۵/۳۹ همراه می‌باشد.

درمان

درمان سرخجه و اکثر بیماری‌های ویروسی به صورت درمان حمایتی است و بیمار باید تنها با استراحت، مراقبت‌های بهداشتی، پاشویه و خوردن مایعات، دوره‌ی بیماری را بگذراند تا بدن به‌طور خودکار آنتی‌بادی مربوط به این بیماری را بسازد.در صورتی که تب دارد می‌توانید به او استامینوفن بدهید

 

بیشتر بدانیم :

آشنایی با بیماری سرخک و علائم و عوارض آن (سایت پزشکان)

بیماری سرخک؛ علائم و درمان (سایت تبیان)

برچسب‌ها, , , , , , , , , ,

پاسخ دهید

WordPress spam blocked by CleanTalk.