0

تکامل نوزاد / نوزاد

مهمترین تغییرات و تکامل نوزاد تا یک سالگی

آبان ۳۰, ۱۳۹۵ در ۱:۰۳ ب.ظ توسط

مراحل رشد نوزاد 4

مهمترین تغییرات و تکامل نوزاد تا یک سالگی

تکامل نوزاد شامل مراحل سنی مختلف تا یک سالگی که اغلب توانایی ها و استعدادهای کودکان شکوفا می‌شوند در این مطلب مورد بررسی قرار می گیرد.

 

 مراحل تکامل نوزاد تا یک سالگی

مراحل تکامل نوزاد تا یک سالگی

هنگام تولد

در این بخش از تکامل نوزاد بیشتر روز در خواب است ، هر ۲ الی ۳ ساعت و معمولاً برای تغذیه بیدار می شود.قدرت دید او تا فاصله ۲۰ الی ۳۰ سانتی متر است.همچنین برقراری ارتباط او با شما از طریق  گریه، سکسکه و خر و پف است.

۱ماهگی

حس شنوایی او کاملاً رشد کرده و نسبت به صداهای ناآشنا واکنش نشان می دهد. او می تواند دستانش را مشت کند. تکامل نوزاد در این سن هنوز از نظر بینایی کامل نیست ، هر چند از بدو تولد می تواند ببیند و رنگ ها و شکل ها را از فاصله نزدیک تشخیص دهد. وقتی می خواهید چیزی را به نوزادتان نشان بدهید، او را در حالت قائم  یا  با کمی زاویه نگه دارید. چشم هایش را به روی چهره افراد و یا نور در محور دید متمرکز می کند.

۲ماهگی

با کمک اصواتی که تولید می کند با شما ارتباط برقرار می کند. اشیاء متحرک  را با چشم ، ۱۸۰ درجه تعقیب می کند و در تماس های اجتماعی لبخند زده و به صداهای اطراف به دقت گوش می کند.در حالت خوابیده به شکم ، سر را مختصری بلند می کند.

۳ماهگی

کنترل حرکات سر در این سن شروع می شود. به تدریج گردن کودک قوی تر شده واو قادرمی گردد که سرش را به اطراف بچرخاند و به اشیاء مختلف نگاه کند.از صداها و حرکات و حالات تقلید می کند.افراد آشنا را می تواند تشخیص دهد و با چشم ارتباط برقرار می کند.

۴ماهگی

دوست دارد با او صحبت کنید و بازی های ساده انجام دهید و بلند بلند می خندد . می توانید با صرف کردن وقت بیشتری در کنار او، رفتارهای اجتماعی را به او یاد بدهید. کودک همچنین از دیدن و صحبت کردن با خودش در جلوی آینه لذت خواهد برد. برای این کار بچه را در فاصله ۱۵ تا ۲۰ سانتی متری یک آینه ثابت قراردهید تا بتواند خود را در آن ببیند. او می تواند از شکم به پشت غلط خورده و با کمک آرنچ بلند شود.همچنین این سن شروع مرحله دندان درآوردن است.اگر او را در حالت ایستاده نگه دارید پاهای خود را به زمین فشار می دهد. کودک اکنون علاقه بسیاری دارد که بتواند اشیاء را در دهانش گذاشته و بمکد، بنابراین باید بسیار مراقب باشید و اشیاء ریز را از دسترس او خارج کنید.

۵ماهگی

کودک شروع به درک مفاهیم اولیه می کند و یاد می گیرد با دو دستش اشیاء را گرفته و با انگشتانش چنگ بزند.اکنون او می تواند سر خود را قائم نگه دارد. و تن خود را کمی در حالت نشسته بچرخاند .

۶ماهگی

علاقه بیشتری به آنچه که در اطرافش می گذرد نشان می دهد و مدت طولاتری را صرف بررسی چیزهایی که توجهش را جلب کرده است می کند. او می تواند به هر دو طرف غلط بخورد، بنشیند و تغییر صدا دهد. از نظر بینایی کودک در این سن به تمام چیزهایی که در اطرافش رخ می دهد، نگاه می کند. همچنین  هر دوچشم کودک باید همزمان در یک جهت حرکت کنند. بنابراین اگر به نظر می رسد که حرکات چشم ها هماهنگ نبوده و یکی از چشم ها به داخل یا خارج حرکت می کند باید به چشم پزشک مراجعه کنید.
در این مرحله شما می توانید رشد فیزیکی ، اجتماعی و هوشی او را با  تحریکات محیطی و صرف وقت برای بازی کردن، خواندن و صحبت کردن با او افزایش دهید.همچنین در این مرحله به توپ های نرم و اسباب بازی های موزیکال علاقه نشان می دهد.

۷ماهگی

تمام رنگ ها را تشخیص می دهد و با کمک والدین می تواند بایستد و چهار دست و پا حرکت کند . .همچنین کتاب های عکس دار و رنگی مورد توجه او خواهد بود.

۸ماهگی

بدون کمک بلند می شود و خم می شود.خزیدن او سریعتر می شود .

۹ ماهگی

در حدود سن ۹ ماهگی کودک می تواند با تکان دادن دست نسبت به اطرافیان خود ابراز احساسات نماید.در این سن کودک می تواند بین صدا ها و حرکات ارتباط برقرار نماید.همچنین کودک این موضوع را درک خواهد نمود که دست تکان دادن به معنای خداحافظی کردن  می باشد. آنقدر به چهار دست و پا حرکت کردن مسلط می شود که می تواند از پله ها به همین شکل بالا رود . گذاشتن بالشت هایی در مسیر راه او به تقویت مهارت های حرکتیش کمک می کند.

۱۰ ماهگی

در این سن ساختارهای ساده را درک می کند و اسباب بازی های مورد علاقه اش را به خاطر می سپارد. او شروع به غذا خوردن با دست می کند. کودک در این سنین تمایل زیادی به لمس کردن و چشیدن اشیاء دارد لذا غذا تنها چیزی نیست که کودک بخواهد آن را در دهان خود بگذارد. لازم است که در این سنین مراقبت بیشتری از کودکان به عمل آید و محیط اطراف کودک را برای شیطنت های کودک امن تر نمود. او در این سن می تواند با تکیه به اشیاء و وسایل روی پای خود بایستد .

۱۱ ماهگی

قادر است به سرعت بالایی حرکت کرده و اشیاء را تشخیص می دهد و شاید قادر به راه رفتن در حد چند قدم و ایستادن باشد. در این سن  قادر به گفتن تعداد کمی از کلمات به صورت کامل می باشد و همچنین می تواند با تقلید کردن برخی کلمات را نیز بیان نماید.

۱۲ ماهگی

او به احتمال زیاد می تواند خودش غذا بخورد، بلند شود و بایستد و راه برود و حرف بزند . این سن برای شروع داستان گفتن مناسب است.

توجه :

لازم به ذکر است که همه ی کودکان در اولین سال تولد خود قادر به راه رفتن نمی باشند.محدوده سنی که معمولاً کودکان قادر به راه رفتن می باشند بین ۹ تا ۱۷ ماهگی می باشد که به طور معمول اکثر آن ها در ۱۳ ماهگی اولین گام های خود را بر می دارند. البته ممکن است گاهی برخی کودکان در بروز برخی از توانایی ها تأخیر داشته باشند، ولی این موضوع نگران کننده نیست.

بیشتر بدانیم

مراحل رشد کودک  ( سایت رشد – شبکه ملی مدارس)

برچسب‌ها,

پاسخ دهید

WordPress spam blocked by CleanTalk.