0

نوزاد / ویتامینها و مکمل ها

ویتامین ها و مکمل ها ی مورد نیاز کودک

آبان ۳۰, ۱۳۹۵ در ۱۰:۳۰ ب.ظ توسط

ویتامین ها و مکمل برای نوزاد 2

ویتامین ها و مکمل ها

مولتی ویتامین ها برای کودکان بهتر است یا ویتامین AD ?

مولتی ویتامین ها برای کودکان بهتر است اما معمولا کودکان طعم آن را دوست ندارند و از خوردن آن امتناع می کنند . عده ای از کودکانی نیز آلرژی دارند و به رنگ افزودنی داخل مولتی ویتامین ها واکنش نشان می دهند .

علت توصیه مصرف ویتامین ایرانی

  • در کشورهای غربی داخل اکثر مواد غذایی ، ویتامین ها و حتی آهن (در شیر پاستوریزه) وجود دارد. در غذاهای کودکشان نیز بسیاری مواد که در غذای بزرگسالان نیز هست، وجود دارد و حساسیت آنقدر وجود ندارد.
  • نکته ی دیگر این است که در کشورهای اروپایی و غربی به تنهایی قطره ویتامین D دارند، اما در کشور ما باید ویتامین D را تحت عنوان قطره AD یا مولتی ویتامین به بچه ها بدهیم و آنچه آن ها با نام شربت های مختلف تولید می کنند برای صادر کردن است و در کشور خودشان استفاده نمی کنند. چه بسا برخی والدین هزینه بالاتری را برای خرید انواع خارجی متحمل می شوند اما پس از مدتی متوجه می شوند کودکشان از نظر ویتامین D دچار کمبود است و نرمی استخوان گرفته است.

 

ویتامین ها و مکمل برای نوزاد 18

ویتامین A

برای رشد و تکامل طبیعی،  ترمیم بافت و  استخوان، سلامتی پوست و چشم ها  و تقویت سیستم  ایمنی ضروری است و کمبود آن  آسیب پذیری کودکان را به طیف وسیعی از عفونت ها از جمله اسهال ، سرخک و عفونت های تنفسی افزایش می دهد.

ویتامین D

به جذب کلسیم کمک کرده و در تشکیل استخوان ها و دندان ها نقش بسیار مهمی دارد.همچنین ویتامین D در تقسیم و تکثیر سلولی ، تقویت سیستم ایمنی و رشد بافت هایی نظیر پوست ، عضلات و سیستم عصبی مؤثر می باشد. کمبود ویتامین D عوارض بسیاری از جمله کندی رشد و نرمی استخوان به دنبال دارد.

آهن

یک عنصر اساسی و لازم برای رشد و تکامل طبیعی و مؤثر در ساخت گلبول های قرمز است . کمبود آهن می تواند بر رشد تأثیر گذاشته و مشکلات رفتاری و یادگیری ایجاد نماید. ادامه کمبود آهن منجر به کاهش تعداد گلبول های قرمز می شود.

نیازهای نوزاد به ویتامین

تمامی نوزادان ایرانی باید از ۱۵ روزگی تا ۲ سالگی، روزی ۲۵ قطره مولتی ویتامین یا ویتامین AD دریافت کنند. قطره آهن هم از پایان ۶ ماهگی، یعنی همزمان با تغذیه تکمیلی باید شروع شده و تا پایان ۲ سالگی ادامه پیدا کند. مقدار لازم این قطره هم بین ۱۰ تا ۱۵ قطره در روز می باشد.

نکاتی در رابطه با ویتامینAD

۱ – ویتامین ها ی A وD به دلیل نقش بی نظیرشان در رشد کودک و کمبودشان در شیر مادر، باید به شکل قطره به کودکان داده شوند.اما توجه داشته باشید مصرف و ادامه ی آن نباید با تجویز و دلخواه خودتان باشد.

۲ – خوردن قطره AD برای کودکان راحت تر از مولتی ویتامین است، چون از بوی قطره های مولتی ویتامین خوششان نمی آید.

۳ – از میان قطره های AD  بعضی چرب تر و برخی آبکی ترند. سعی کنید نوع آبکی تر که بهتر تحمل می شود را تهیه کنید.

۴ – روزانه باید ۴۰۰ واحد بین المللی ویتامین D به بچه ها برسد. توصیه می شود نوع ایرانی قطره را تهیه کنید که در یک سی سی از آن این میزان وجود دارد ولی اگر نوع خارجی آن را تهیه کرده اید که به صورت شربت هستند، باید حدود ۱۰ تا ۱۵ سی سی به بچه بدهید تا شاید این مقدار ویتامین D تأمین شود.

۵ – به هم زدن نسبت های ذکر شده برای ویتامین A در طولانی مدت ،فشار داخل جمجه را بالا می برد و باعث آسیب می شود.

نکاتی در رابطه با قطره آهن

۱ – از دادن قطره بلافاصله بعد از شیر دهی خودداری نمایید زیرا کلسیم موجود در شیر مانع جذب آهن می شود.


۲ – سعی کنید قطره را به کمک قطره چکان یا قاشق تا حد امکان  به آرامی در انتهاى دهان کودک بریزید تا کمترین تماس را با دندان هاى او داشته باشد.

۳ – بعد از دادن قطره آهن به کودک، مقداری آب جوشیده خنک به او بدهید تا از تأثیر آهن بر روی دندان ها و سیاه شدن آنها جلوگیری شود و یا دندان هاى کودک را بلافاصله با آب یا مسواک هاى انگشتى کوچک تمیز کنید.

۴ – قطره آهن ایرانی بدمزه اما مفید است . می توانید قطره آهن را در آبمیوه های گوناگون  مانند آب پرتغال یا سیب بچکانید و یا حتی می توانید چند قطره لیمو ترش در آن بچکانید. این کارها هم جذب آهن را بیشتر می کند و هم احساس بد طعمی و تهوع را کم می کند.

ویتامین ها و مکمل برای نوزاد 1

بیشتر بدانیم

مکمل های غذایی مورد نیاز برای کودک (سایت دکتر سلام )

فقر آهن در کودکان را جدی بگیرید!  ( سایت تبیان )

ویتامین های مکمل کودکان (سایت بیتوته )

برچسب‌ها, , , , , , , ,

پاسخ دهید

WordPress spam blocked by CleanTalk.