0

بهداشت نوزاد / نوزاد

بهداشت نوزاد و آموزش نکات مهم در حفظ بهداشت

آذر ۱, ۱۳۹۵ در ۸:۱۵ ب.ظ توسط

بهداشت نوزاد 4

بهداشت نوزاد

بهداشت نوزاد به عهده پدر مادر اوست چراکه نوزادان در برابر عوامل خطرساز نمی‌توانند از خود دفاع کنند و آنها باید او در برابر میکروب‌ها، باکتری‌ها و ویروس‌ها مراقبت کنند.

بهداشت نوزاد 1

بهداشت نوزاد

نکات حفظ بهداشت نوزاد

۱ – شستن دست‌ها قبل از تماس با شیرخوار

۲ – جلوگیری از تماس شیرخوار با افرادی که بیماری مسری دارند و نیز واکسینه کردن به‌ موقع نوزاد در برابر بیماری‌های مسری

۳ – افراط بیش از حد در شستن دست ها و جلوگیری از برقرار کردن روابط اجتماعی (منظور حفظ تعادل است)

۴ – تمیز نگه داشتن پوست نوزاد به دلیل عدم مقاومت کافی پوست نوزادان که اولین سد دفاعی بدن انسان ها در برابر میکروب می باشد.

۵ – رعایت نکات مربوط به حمام کردن نوزاد

  • بهترین زمان حمام نوزادان در بهار و تابستان هنگام عصر و در زمستان نزدیک ظهر است.

  • نوزادان را نباید هر روز حمام کرد،برای مثال برای بهداشت نوزاد دو ماهه او را باید یک روز در میان حمام برد.

  • درجه حرارت آب حمام باید ۳۶ یا ۳۷ درجه باشد.

  • نوزاد را مستقیم زیر فشار آب قرار ندهید. گوشهایش را کمی وازلین بزنید که آب داخل آن نرود.

  • از یک لیف بسیار نرم برای شستشو استفاده کنید و از افتادن آن بر روی زمین جلوگیری کنید.

  • حمام کردن نوزاد نه تنها اثر سوء روی ناف نوزاد و محل ختنه نداشته بلکه شستشوی ناف با آب و صابون از بروز عفونت جلوگیری می نماید و برای بهداشت نوزاد مفید است .

  • استفاده از صابون یا شامپوی بدن که معطر نبوده و مخصوص کودک باشد اشکالی ندارد مگر موارد خاصی که پوست خیلی خشک یا اگزمایی باشد که از صابون‌های خاص طبی باید استفاده شود.برای موی سر نیز استفاده از شامپوی مخصوص نوزاد که چشم‌های او را نسوزاند هفته‌ای یکی دو بار ضروری است.

  • اگر پوست کودک خشک باشد فاصله حمام کردن باید افزایش یابد.

  • پس از استحمام، از پوشش مناسب برای نوزاد استفاده کنید.

  • بعد از حمام بدن نوزاد را خشک کنید اعم از زیر بغل‌ها، زیر گردن، کشاله ران‌ها و گوش‌ها.

۶ – قسمت خارجی گوش‌های نوزاد را با یک دستمال تمیز و نرم، خشک کرده و از گوش‌پاک‌کن استفاده نکنید.

۷ – از شستن زیاد دست و صورت در شیرخوارانی که پوست خشک دارند خودداری کنید.

۸ – دست و صورت نوزاد را فقط با آب شیر بهداشتی و اگر نه با آب جوشیده سرد شده بشویید.

۹ – از مواد شوینده دست بزرگسالان برای شستن دست نوزادان استفاده نکنید.

۱۰ – برای حفظ سلامتی و بهداشت نوزاد از بوسیدن زیاد او جداً خودداری کنید.مخصوصاً افراد متعددی که اغلب ناقل میکروب های مختلف می باشند برای نوزاد خطر انتقال عفونت را در بر دارد.

۱۱ – در جایی که نوزادان شیرخوار و کودکان هستند به هیچ وجه اجازه ندهید سیگار کشیده شود.

۱۲ – در موقع شیر دادن بهداشت شخصی را رعایت کنید و قبل از شیر دادن دست ها را با آب و صابون و نوک سینه ها را با آب ولرم تمیز کنید.

۱۳ – به هیچ وجه به چشم نوزاد دست نزده و اگر ترشحی نشان می دهد به پزشک مراجعه کنید.

۱۴ – ناخن‌های شیرخوار از رشد سریع برخوردار می‌باشد و ممکن است باعث خراش پوست صورت شود و لازم است هفته‌ای یک الی دو بار ناخن دست و ناخن‌های پا چون رشد کندتری نسبت به ناخن‌های دست دارند با فاصله زمانی بیشتری کوتاه گردد . بسیار مهم است برای حفظ بهداشت نوزاد حتما یک ناخنگیر مختص به خود داشته باشد .

۱۵ – بند ناف نوزاد بین ۵ الی ۱۵ روز پس از تولد خواهد افتاد. جهت بهداشت بند ناف از محلول ضد عفونی کننده و الکل استفاده نکنید. بند ناف را از تماس با مدفوع دور نگه داشته و خارج از پوشک نوزاد قرار دهید و اگر با مدفوع آلوده شد با آب و صابون بشویید.

۱۶ – هنگام دفع مدفوع، مقعد نوزاد را با آب شسته، خشک نموده و با محلول های روغن بچه محل مر بوطه را چرب نمایید. در هنگام دفع ادرار، آب کشی با آب ساده برای بهداشت نوزاد کافی بوده و صابون نزنید ولی پس از خشک کردن حتما روغن بمالید.

۱۷ – لوازم تغذیه نوزاد را باید با آب بهداشتی و اگر آب بهداشتی در دسترس نبود با آب جوشیده شده شسته و اگر آلوده شدند آن ها را بجوشانیم. (مدت جوشاندن شیشه شیر ۲۰ دقیقه و سر شیشه ۱۰ دقیقه است.)

۱۸ – لازم نیست پستانک دائماً شسته شود فقط در صورتی که آلوده شود ضدعفونی کردن آن ضروری است. در نوزادی که شیرخورده و پستانک آغشته به شیر شده و بیش از یک ساعت در محیط آزاد قرار گرفته باید حتماً شسته شود زیرا شیر محل مناسبی برای رشد باکتری‌ها و تجمع میکروب‌هاست.

۱۹ – از مایکروویو برای گرم کردن شیر مادر استفاده نکنید زیرا ویتامین‌ها و عوامل محافظ آن را تخریب می‌کند. در کل بهتر است برای گرم کردن شیر و غذای نوزاد از حرارت مستقیم استفاده کنید. ( اگر غذا به خوبی حرارت نبیند، باکتری‌های آن کشته نمی‌شود و می‌توانند نوزاد را مسموم کنند.)

۲۰ – اسباب‌بازی‌هایی را انتخاب کنید که قابل شستشو بوده و برای بهداشت نوزاد مضر نبوده و اجزای جداشدنی و تیز نداشته باشند و خودرنگ بوده و روی آن ها رنگ نداشته باشد که کنده شود. اسباب‌بازی‌های نوزاد را باید با آب و مایع ظرفشویی شستشو داده و به خوبی آبکشی و خشک کرد.

۲۱ – هرگز از لباس‌های نایلونی و یا لباس‌هایی که برچسب پلاستیکی دارند استفاده نگردد.

۲۲ – لباس‌های شیرخوار را باید با صابون یا پودر صابون مخصوص بشوییم و هرگز از پودرهای شوینده استفاده نکنیم. لباس‌های نوزاد باید به خوبی آبکشی شده تا مواد داخل آن نماند. میزان شستشو و تعویض لباس کودک بسته به آلوده شدن لباس کودک دارد و پس از هربار آلوده شدن باید شسته شود.

۲۳ – ملحفه‌های پارچه‌ای که برای شیرخوار انتخاب می‌شود باید پنبه‌ای و نرم باشد تا به سهولت شسته و زود خشک شوند.

 

بیشتر بدانیم

مراقبت های دوران نوزادی (سایت پزشکان)

بهداشت مادر و نوزاد ( سایت بیمارستان آتیه )

برچسب‌ها, , , ,

پاسخ دهید

WordPress spam blocked by CleanTalk.