2

باور های غلط در مورد نوزاد / نوزاد

۱۴ باور غلط در مورد نوزاد که سلامتی نوزاد را به خطر می اندازد

آذر ۳, ۱۳۹۵ در ۲:۰۳ ب.ظ توسط

باور غلط در مورد نوزاد 1

باور غلط در مورد نوزاد

باور غلط در مورد نوزاد می تواند سلامت او را به خطر بیاندازد . باید سعی کنیم باورهای غلطی را که پایه علمی ندارد و از گذشتگان به ارث رسیده است را از اذهان مردم پاک کنیم.

باور غلط در مورد نوزاد

باور غلط در مورد نوزاد

ریختن شیر در گوش نوزاد

یک باور غلط در مورد نوزاد ریختن شیر یا جوشانده گیاهی محلی در گوش نوزادی که بی قرار است می باشد که آن را موجب آرام کردن وی می دانند ولی ریختن این مواد در گوش هیچ تأثیری در درمان عفونت گوش ندارد و ممکن است باعث ایجاد عفونت های دیگری در کودک بشود.
شیر مادر سرشار از قند است که باکتری ها برای رشد خود بسیار به آن علاقه دارند. شیر مادر فقط برای نوشیدن نوزاد مفید است و استفاده دیگری از آن نمی توان کرد.

فشار و ماساژ دادن پستان نوزاد

برخی می گویند فشار و ماساژ دادن پستان نوزادی که دچار تورم شده است باعث خروج شیر و برطرف شدن تورم می گردد و این یک باور غلط در مورد نوزاد است زیرا متورم شدن پستان نوزاد به دلیل تغییرات هورمونی که در بدن نوزاد رخ می دهد و همچنین تأثیراتی که در رحم از هورمون های مادر روی آن ها ایجاد شده است می باشد ، بنابراین ماساژ و فشار دادن پستان باعث آسیب به بافت پستان شده و احتمال ایجاد عفونت ثانویه هم بیشتر می شود . حتی در دختر بچه ها فشار دادن پستان باعث اختلالاتی در رشد آینده آن خواهد شد.

بغلی شدن کودک

عوام معتقدند که اگر مادر یا پدر زمان زیادی در روز کودک خود را درآغوش بگیرند او را در اصطلاح بغلی کرده‌اند . اما این باور غلط است و در واقع عکس آن صادق است . در آغوش گرفتن کودکان به خصوص در گروه سنی صفر تا دو سال از مهم‌ترین نیازهای عاطفی آن ها است. و باید این کار را به بهترین شکل انجام داد .

ریختن شیر در بینی نوزاد

برخی افراد توصیه می‌کنند مادر شیر خودش را در بینی کودک بریزد تا گرفتگی و خس خس بینی نوزاد رفع شود اما شیر مادر قطره بینی نیست و این کار اشتباه است زیرا گاهی اوقات این شیر از طریق مجاری بینی وارد دستگاه تنفسی نوزاد شده و ایجاد مشکلاتی برای نوزاد می‌کند.

دادن  تخم کفتر به کودکان

رایج ترین باور غلط در مورد نوزاد دادن تخم کفتر به اوست . برخی خانواده‌ها فکر می‌کنند تخم کفتر و بلدرچین بر تکلم کودک تأثیر می‌گذارد. البته تغذیه تکمیلی تأثیر بسیار زیادی بر این موضوع دارد اما سرعت به حرف افتادن کودک بستگی به تمرینات تکلمی والدین با فرزندان دارد.

انداختن پارچه قرمز برای درمان سرخک

در برخی فرهنگ ها این عقیده وجود دارد که پارچه قرمز باعث از بین رفتن سرخک می‌شود. در حالی که بثورات پوستی و بیماری سرخک و آبله‌مرغان از جمله بیماری‌هایی هستند که باید تشخیص داده شده و خیلی زود درمان شوند زیرا حتی ممکن است علائم ظاهری روی پوست کودک بر جا بگذارد.

گریه نوزادان در بدو تولد ، نمادی از درد و رنج‌های زندگی

گریه ی نوزاد نماد درد و رنج ها در طول زندگی نیست .و این یک خرافه و باور غلط در مورد نوزاد است . ریه‌های نوزاد تا وقتی در رحم زندگی می‌کند و هنوز به دنیا نیامده‌، کاملاً خوابیده‌اند و هیچ هوایی داخلشان نیست . اولین نفسی که باید در بدو تولد، این ریه‌های خوابیده را باز کند، باید قوی و عمیق باشد. گریه‌، همان اولین تنفس عمیق و قوی است .

بی اعتنایی به گریه نوزاد

بعضی می گویند باید به گریه نوزاد بی‌اعتنایی کنیم تا خودش آرام شود . این بدترین کار است. حتی باید سعی کنیم نوزادمان حتی‌المقدور به گریه نیفتد. مثلاً می‌توانیم جلوی گریه‌های قابل‌پیش‌بینی‌اش را بگیریم، یعنی نباید آنقدر صبر کنیم که بچه از شدت گرسنگی و تشنگی به گریه بیفتد. حتی بعضی بچه‌ها وقتی به این مرحله می‌رسند، آنقدر عصبی می‌‌شوند که دیگر حاضر به غذا خوردن نیستند. در برابر گریه‌های غیرقابل پیش‌بینی هم باید صبور باشیم. بچه‌هایی که والدینشان ، آن ها را در آغوش می‌گیرند و به آن ها محبت می‌کنند، خیلی زودتر آرام می‌شوند.

دادن آب به نوزاد در گرما

این اعتقاد درستی نمی باشد. هنگامی که هنوز کلیه نوزاد به طور کامل رشد نکرده است، بدن او آمادگی دفع آب را ندارد. در نتیجه، این مسأله باعث به هم خوردن تعادل الکترولیت و سدیم در بدن کودک می شود. اصولاً نوزادان از شش ماهگی به بعد می توانند آب بنوشند بیشتر  کودکان باید از طریق شیر مادر یا شیر خشک کمبود آب را جبران کنند. اما در صورت نیاز این مسأله را با دکتر هماهنگ کنید. کودک پس از یک سالگی، می تواند به طور عادی و مرتب آب بنوشد.

دوز کمی از داروی بزرگسالان برای کودکان ضرری ندارد.

هرگز این کار را مخصوصاً خودسرانه انجام ندهید. برخی از داروها برای کودکان خطرناک هستند و حتی پایین آوردن دوز آن نیز خطرش را کم نمی کند. داروهای بزرگسالان بیشتر از اینکه خاصیت درمانی برای کودکان داشته باشند موجب بیماری های دیگر در آن ها می شوند.

توجه : داروهای سرماخوردگی  حتی از نوع مخصوص کودکان برای استفاده  نوزادان و کودکان زیر ۴ سال ایده خوبی نیست.

از عوارض جانبی این داروها برای کودکان باید به افزایش تپش قلب و بیماری های تنفسی اشاره کرد.داروهایی که برای مشکلات سینوسی بزرگسالان هستند نیز برای نوزادان و کودکان خطر دارند و به هیچ وجه نباید از آن ها استفاده کرد. از جمله این داروها باید به آنتی هیستامین و آنتی بیوتیک اشاره کرد. کودکانی که هنوز سینوس های آن ها به رشد کامل نرسیده است نباید از این داروها استفاده کنند. عوارض جانبی این داروها برای کودکان شامل دردهای معده، مشکلات پوستی و اسهال است.

تب از نشانه ها دندان درآوردن است

این باور غلط در مورد نوزاد نیز از رایج ترین باورهای غلط می باشد . رشد دندان‌ها هیچ وقت با تب بالا ، اسهال شدید یا یبوست همراه نخواهد بود. بنابراین زمانی که کودک تب می‌کند یا اسهال دارد، حتماً باید به پزشک مراجعه کرده و دلیل دیگری را به غیر از دندان‌درآوردن برای این مشکل پیدا کنید. البته گاهی کودکان برای کاهش احساس خارش و ناراحتی که هنگام رشد دندان دارند، ممکن است هر چیزی را داخل دهانشان ببرند و آلوده بودن دست کودک یا وسایلی که به دلیل خارش لثه به دهان می برد به دلیل وجود آلودگی و عفونت امکان دارد باعث ایجاد تب و اسهال شود ولی خود رویش دندان‌ها باعث بروز تب یا اسهال نمی شود.

ضربه گیرهای تخت کودک  محافظ سر هنگام خواب

برخی از والدین تصور می کنند نوزادان هنگام خواب ممکن است سرشان به دیوارهای تختخواب برخورد کند و آسیب ببیند. به همین دلیل برای آن ها ضربه گیر تهیه می کنند. اما این عقیده درستی نیست. نوزاد هنوز آن قدر رشد نکرده است که بتواند خودش را به اطراف تخت برساند.در عوض، این ضربه گیرها خطر خفه شدن برای کودکان دارند زیرا ممکن است از کاسه سر نوزاد جدا شوند.

واکر وسیله ای مناسب برای تسریع راه رفتن نوزاد

این وسیله نه تنها مفید نیست که خطرناک نیز هست . واکر  حتی باعث می شود تا کودک دیرتر به تنهایی راه برود. بیشتر والدین تصور می کنند راه رفتن کودکان با کمک واکر امن است. اما آمار نشان می دهد تا والدین بخواهند واکنش نشان دهند، کودک افتاده و آسیب دیده است.

ویدئوهای آموزنده کمکی برای یادگیری سریع تر کودکان

کارشناسان و محققان توصیه اکید دارند تا پیش از دو سالگی از هیچ نوع برنامه آموزشی برای کودکان استفاده نشود زیرا که استفاده از برنامه های کمک آموزشی و حتی تماشای تلویزیون در کودکان منجر به دیر زبان باز کردن کودک می شود.

بیششتر بدانیم

باور های غلط در رابطه با از شیر گرفتن کودک ( دکتر سلام )

باورهای غلط در مورد تغذیه با شیر مادر ( سایت تبیان )

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , ,

+

2 دیدگاه

  1. سوزان

    on تیر ۱۳, ۱۳۹۶ - پاسخ دادن

    واقعا بعضی از مردم چقدر در تاریکی هستن

پاسخ دهید

WordPress spam blocked by CleanTalk.